Tarlós 30 milliós tanácsadói szerződést kötött hitelfelvételre a választások előtt

Belpol

Három héttel az önkormányzati választások előtt nemzetközi hitelfelvétellel, kötvénykibocsátással kapcsolatos tanácsadásra kötött szerződést a Tarlós István vezette fővárosi önkormányzat. A két évre szóló 33 millió forintos keretszerződést Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes írta alá az Ernst and Younggal.

Tarlós István a főváros működésének biztosítása, fejlesztéseinek finanszírozása érdekében ugyanabban gondolkozott, mint amit a főpolgármester-választást megnyerő Karácsony Gergelynek tanácsolt Demszky Gábor: Budapestnek nemzetközi hitelfelvételre lesz szüksége.

A volt főpolgármester nem tudhatta, ötletének megvalósítását utódja, Tarlós István már előkészítette: három héttel az önkormányzati választások előtt, szeptember 23-án nemzetközi hitelfelvétel, kötvénykibocsátás előkészítésével kapcsolatos tanácsadásra kötött szerződést az Ernst & Young magyar leányvállalatával.

A városvezetés részéről a fideszes Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes írta alá

a 33 millió forintos keretszerződést.

Tanácsaiért az Ernst & Young Tanácsadó Kft. óránként 18 ezer forintos óradíjat számlázhat.

false

Az Ernst & Youngot nyílt közbeszerzési eljárással választotta ki a városvezetés. A szerződés szerint pénzügyi tevékenységekhez, beruházások finanszírozásához, előkészítéséhez, lebonyolításához veszik igénybe, különös tekintettel a fővárosi cégekkel való tanácsadásra, kölcsön- és hitelfelvétel, nemzetközi hitelfelvétel, illetve kötvénykibocsátás tárgyában. A szerződés két évre szól.

A hitelfelvételt Karácsony is elkerülhetetlennek tartotta, december elején az mfornak arról számolt be, 150 milliárd forint adósságot örököltek Tarlóstól, további 50 milliárd forint hiányzik a fővárosi fejlesztések befejezéséhez. Nem áll rendelkezésre a Lánchíd és a Váralagút felújításának és a városligeti Biodóm befejezésének teljes költsége, valamint 10 milliárd forint hiányzik a 3-as metró felújításából, amit várhatóan a tartalékkeretből pótolnak ki. A fővárosi önkormányzatnak ezeken kívül rendelkezésre áll az évi 20-22 milliárdos folyószámla hitelkeret, amelyből több alkalommal is hívott már le idén.

Ebben a 200 milliárdos lyukat mutató pénzügyi helyzetben álltak elő a fideszes polgármesterek azzal az igénnyel, hogy a főváros 50 milliárd forintot adjon egészségügyi intézményeik fejlesztéseire, miközben a kormány forrásmegvonással próbálja sakkban tartani a városvezetést: kijelentette, nem ad több pénzt a Biodómra, ha a főváros akadékoskodik a teljes Liget-projekt megvalósításában, iparűzési adóbevételeit pedig egy törvénymódosítással kötelezően a közösségi közlekedés fejlesztésére dedikálta. Arról nem is beszélve, hogy szintén a támogatások visszatartásával fenyegetve próbál beavatkozni a kormány a színházi és kulturális élet ügyeibe.

Szerettük volna megtudni, a főpolgármester mekkora hitel felvételében gondolkodott, kerestük Tarlós Istvánt, de kicsörgés után nem vette fel a telefont, ami aztán elnémult, üzenetünkre nem reagált. Volt kommunikációs igazgatójával, Szűcs Somlyó Máriával sikerült beszélnünk, aki nem tudott kérdésünkre válaszolni, arra hivatkozva, hogy már nem dolgozik a főpolgármesteri hivatalban.

„A háborútól sem félünk"

Nem akar belemenni abba, hogy csak lehúzhat tételeket a kormány fejlesztési listájáról - Karácsony Gergely inkább hozzáírná a saját ötleteit. Az új főpolgármestert az atlétikai stadionról, az Erdog˘an-káoszról és Tarlós István végkielégítéséről is kérdeztük.

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.