Hat kiskorút ítéltek el egy történelemtanár lefejezésének ügyében Franciaországban

  • narancs.hu
  • 2023. december 9.

Bűn

Samuel Paty a Charlie Hebdo képeit mutatta meg óráján, emiatt egy csecsen megkereste és lefejezte.

Egy akkor 13 éves lányt hamis vádaskodásért, öt másik, akkor 14 és 15 év közötti fiatalt pedig erőszakos bűncselekményre irányuló szándékos összeesküvés miatt ítéltek el Franciaországban – írja a Guardian. Mind  három ítélet Samuel Paty francia történelemtanár 2020-ban történt lefejezése miatt született.

A 47 éves tanárt a 18 éves moszkvai születésű csecsen, Abdoullakh Anzorov ölte meg Párizs külvárosában, miután a közösségi médiában elterjedt, hogy Paty a Charlie Hebdo magazin Mohamed-karikatúráit mutatta be az óráján. Paty a francia szólásszabadságról szóló etikaóráján tette ezt, utalva arra, hogy ezek voltak azok a képek, amiknek 2012-es közzététele miatt terroristák rohamozták le az újság szerkesztőségét, és 11 embert brutálisan kivégeztek.

Paty meggyilkolásához kellett az egyik, most 18 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott lány, miután azt hazudta, Paty arra kérte volna a muszlim diákokat, hogy hagyják el a termet. Később el is mondta a nyomozóknak, hogy aznap nem is volt az osztályteremben. Mint kiderült, Paty nem kért senkit távozásra, csak annyit mondott, hogy ha sértőnek találják a rajzot, nyugodtan forduljanak el.

A többi tizenévest azért ítélték el, mert segítettek megtalálni Anzorovnak a tanárt. Azt állították, nem gondolták, hogy gyilkosság lesz belőle.

Az ügyben nyolc felnőtt tárgyalása indul meg 2024-ben a büntetőbíróságon. Köztük van a 13 éves lány apja, akit azzal vádoltak, hogy olyan videókat tett közzé, amelyek a tanár ellen mozgósítottak.

A hat évesen menekült státusszal Párizsba érkezett Anzorovot még a helyszínen lelőtték a rendőrök.

A gyilkosság az egyik legnagyobb vihart keltett francia ügy volt: Emmanuel Macron akkoriban kezdett el róla beszélni, hogy meg akarja reformálni a franciaországi iszlámot, és létrehozni a felvilágosodás iszlámját, amiből akkora nemzetközi botrány lett, hogy a világ muszlim részein több helyen francia zászlókat égettek miatta.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.