Bárhogy nézzük, csalódás – Pars Krisztián ezüstérme

  • Szabó Gábor
  • 2013. augusztus 13.

C-közép

Álldogáltunk tegnap este magyarok a Luzsnyiki stadion előtt a Magyar Atlétikai Szövetség vezérkarával, gyakorlatilag a Gyulai testvérekkel, és lógattuk az orrunkat. Pedig hát valamennyien ebben a sportágban nőttünk fel, nálunk talán kevesen tudják jobban, hogy mit ér atlétikában egy világbajnoki ezüstérem, mégis szomorkodtunk.

Persze próbáltuk magunkat vigasztalni olyan roppant okos gondolatokkal, hogy milyen jó, hogy már egy ezüst miatt is csalódottak vagyunk meg hasonlók, de ettől még persze csalódottak voltunk valamennyien.

false

Csalódott Krisztián is, pedig nagyon jól tudja, hogy abban a szakágban, sőt ebben az egész sportágban, az ami történt, nos, simán benne van – nagyjából azóta, amióta űzik. Az, hogy egy évig veretlen vagy, nem garancia semmire, hacsak nem vagy fényévekkel jobb a többieknél, mint mondjuk Usain, vagy mint volt mondjuk Edwin Moses, vagy Szergej Bubka. Krisztián jobb a többieknél, nem kevéssel jobb a többieknél, de annyival nem, hogy mindig, minden körülmények között nyerjen. Pláne nem sérülten, olyan vállal, amit saját bevallása szerint is jobb lett volna megműteni a tavasszal. Ha az ő technikáját és Fajdekét hasonlítjuk, az olyan, mintha Roger Federer teniszét hasonlítanánk Marion Bartoliéval. A szépség és a szörnyeteg. Nem megbántva az uralkodó wimbledoni bajnokot, aki ebben a példában egyébként Bartoli, ne tévedjünk. De ahogyan ott is el lehet jutni a csúcsra, rengeteg munkával, úgymond izomból, úgy kalapácsvetésben meg pláne. Itt egy délutánra is elég formát időzíteni, és ebben a lengyelek mindig nagyon jók voltak. Reméltük, hogy nem így lesz, de így lett.

Fajdekről mindenki tudta, hogy erős, de mindenki azt hitte, hogy mentálisan nem eléggé az. S noha ez a megállapítás lehet, hogy tegnap reggel még igaz volt, azzal az első dobással sok minden megváltozott. Az is lehet, hogy nemcsak tegnap estére született egy nagyon nagy ellenfél, hanem még egy jó időre…

A magyar atlétika igazán nagy problémája szerintem az, hogy ha Pars Krisztiánból nem lesz világbajnok, akkor világbajnok nélkül maradunk még legalább tíz esztendőre, ha nem többre.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.