Minden eladó

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. augusztus 2.

Diplomáciai jegyzet

Orbán maga is ellátogatott a közép-ázsiai országba a múlt év tavaszán, hogy aztán – az autokrata rendszert dicsérő szavai dacára – üres kézzel térjen onnan meg. Igaz, ő nem ajánlhatott fel a diktátornak ellenzéki skalpokat.

Május 29-én, az éjszakai órákban az olasz titkosszolgálat felfegyverzett és elmaszkírozott ügynökei elözönlöttek egy római villát egy bizonyos Muhtar Abljazov után kutakodva. Minthogy a férfit nem találták, őrizetbe vették a villában tartózkodó feleségét, Alma Salabajevát, valamint a házaspár hatéves (!) kislányát. Két nap múlva az olasz rendőrség arra kényszerítette az asszonyt és a gyermeket, hogy a kazah kormány egyik képviselője, illetve a római kazah nagykövet társaságában magánrepülőgéppel Asztanába, Kazahsztán fővárosába repüljön. Azóta – a kazah rendőrség jóvoltából – házi őrizetben élnek.

A furcsa, a nyugati világban nem mindennapi eset hátterére rávilágít: Abljazov hazája ellenzékének legismertebb vezetője, Nurszultan Nazarbajev kazah elnök egyik legkritikusabb és legádázabb politikai ellenfele volt. Ám azzal, hogy közvetlen hozzátartozói ma már a diktátor markában vannak, meglehetősen reménytelenné lettek jövőbeni politikai törekvései.

A római incidens utáni nem hivatalos vizsgálat kiderítette: a titkosszolgálat fellépését Angelino Alfano miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter rendelte el azon az alapon, hogy Salabajevának és gyermekének nem voltak rendben a papírjai. Ezzel szemben a család olasz ügyvédje azonnal bizonyítékokat szolgáltatott a sajtónak, hogy „állandó uniós engedéllyel” tartózkodtak Európában, amelyet a lett kormány állított ki, teljesen szabályosan. Mindennek fényében az olasz hatóságok július 12-én beismerni kényszerültek, hogy nem jogszerűen jártak el, az akció mélyen sérti az olasz és az uniós jogot egyaránt.

Tovább árnyalja a képet az a tény, hogy a centrista, a baloldal és a jobboldal összefogásával létrejött, és Enrico Letta által vezetett kormány belügyminisztere, a már említett Alfano, Silvio Berlusconi pártjának, a Szabadság Népének nemcsak tagja és parlamenti képviselője, de egyenesen titkára. Már korábban is Berlusconi legbizalmasabb belső köréhez tartozott.

Nazarbajev és Berlusconi (címoldali képünkön) baráti kapcsolatai messze a múltba vezetnek vissza, nagyjából párhuzamosan bontakozott ki a Berlusconi miniszterelnök és Vlagyimir Putyin miniszterelnök-elnök közötti politikai románccal. E kapcsolat alapjait a Berlusconi igazi gazdasági stratégiai fegyverének nevezett ENI olajvállalkozás vetette meg, amely két nyugat-kazahsztáni olajkitermelő területen, Karacsaganakon és Kasaganon valósult meg. Az itteni kazah–olasz együttműködést komoly pénzek tették Nazarbajev számára igen vonzóvá, melyeket Berlusconi cégei fizettek közvetlenül a diktátori klánnak.

De az akkori olasz miniszterelnök nem csak pénzel szilárdította a baráti viszonyt. 2010-ben Asztanában tartották az EBESZ soros közgyűlését, amelynek sikeres megrendezésével a kazah kormány nemzetközi elismertségét igyekezett bizonygatni. Ám a küldöttek sehogy sem tudtak megegyezni az elfogadandó alapdokumentumban, amit sokan már akkor sem tartottak véletlennek: a nemzetközi közösség így próbálta szankcionálni Nazarbajev diktatórikus politikáját. Valami nagyon hasonló történt, amikor 2011 első felében a magyar uniós elnökség alatt mintegy Orbánt megbüntetve kiszervezték a programok közül a Keleti Partnerség projektet. Orbánnal szemben azonban Nazarbajev nem volt híján „barátoknak”; Berlusconihoz fordult, aki a kormánydelegációkra közvetlen nyomást gyakorolva elérte, hogy mégiscsak aláírás kerüljön arra a bizonyos papírra. Az esetet később Nazarbajev mint politikájának teljes visszaigazolását ünnepeltette népével.

Minthogy az év elején Berlusconi elveszítette a miniszterelnöki pozícióját, lezárulni látszott az olasz politikának az ő nevével fémjelzett ocsmány fejezete. De a Salabajeva-ügy azt mutatja, hogy ez mégsem történt meg. Sőt kevesebb mint két héttel azt követően, hogy a kazah ellenzéki vezető felesége és lánya a régi fővárosban, Almatiban beköltözött házi őrizetébe, Nazarbajev Szardínián, Berlusconi egyik közeli barátjának villájában folytatott tárgyalásokat meghatározó, a volt miniszterelnökhöz ma is közelálló gazdasági tényezőkkel.

Az eset megint csak azt példázza, hogy hiába került ki Berlusconi a napi kormányzati életből, hatása pont oly elven, mint volt, befolyása nem csökkent, csak még követhetetlenebbé vált.

Bár magyar vonatkozásban nem tudunk olyan jövedelmező üzletről kazah relációban, mint amilyennel az ENI büszkélkedhet, Orbán Viktor maga is ellátogatott a közép-ázsiai országba a múlt év tavaszán, hogy aztán – az autokrata rendszert dicsérő szavai dacára – üres kézzel térjen onnan meg. Igaz, ő nem ajánlhatott fel a diktátornak ellenzéki skalpokat, de tekintettel az azeri baltás gyilkos szintén 2012-ben lezajlott ügyére, alighanem gondolkodás nélkül megtenné bármikor.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.