Ara-Kovács Attila: Orient expressz

Diplomaták, karrier nélkül

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. december 14.

Egotrip

Utána vagyunk a nagy külügyminisztériumi tisztogatásnak, és előtte egy majdnem ugyanekkorának.

A múlt héten megtörtént az, amit Szijjártó Péter már jó előre beharangozott: a minisztérium 107 olyan munkatársától vált meg, akik idehaza teljesítettek szolgálatot, s – miként a miniszter fogalmazott – elsősorban adminisztratív, működtetési és karbantartási feladatokat láttak el eddig. Ez azonban nem holmi gépészeti vagy takarító-festő-rendrakó személyzetet jelentett, hanem tényleges, nagy tapasztalattal bíró és sikeres diplomatákat, akiket az elmúlt hónapokban az üzemeltetési és ellátási főosztályra helyeztek minden indoklás nélkül, s többnyire a legalacsonyabb, referensi beosztásba. Ők október 31-én, illetve a rákövetkező kedden kapták kézhez felmondólevelüket.

A következő hetekben és hónapokban még 70-75 alkalmazott elbocsátása várható, de már nem a minisztérium itthoni állományából, hanem a missziók személyzetéből. Úgy tudni, a kabinetirodán már elkészült a lista: van, akit
a véletlen dob most ki az állástalanokkal már amúgy is túltelített munkaerőpiacra, mert kiküldetése épp most fog lejárni, s ha már hazarendelik, akkor egy füst alatt fel is mondanak neki. De vannak olyanok is, akiknek a neve eleve szerepelt a listán, mert képzettségük, eddigi tapasztalataik nem illeszthetők be abba a stratégiába, amit Szijjártó – nyilvánvalóan Orbán Viktor döntése alapján – képvisel. Illetve nem tartoznak azon vállalkozói körbe, amelynek tag­jai most diplomáciai megbízatással intézhetik saját dolgaikat, illetve megbízóik üzleti ügyeit. Nyílt titok, a Bem rakparti folyosókon gyakran emlegetnek neveket, akik korábbi, most vagy nemrég menesztett nagykövetek pozícióit örökölték meg, s őket itthon is – missziójuk földjén is – általában „Mister 10 percent”-ként emlegetnek. Ez a Szijjártó megjelenítette orbáni világ új diplomáciai arca és varázsa…

Mielőtt eltöprengenénk azon, miért és hogyan zajlanak az események a mai külügyminisztériumban, nem ártana áttekinteni azt a folyamatot, amely a mai eseményeket megelőzte.

A tisztogatásokat – nem kétséges – Martonyi János kezdte, nem is titkoltan azzal a szándékkal, hogy legalább azoktól megszabaduljon, akiknek ellenzéki kötődése vagy elkötelezettsége jól ismert volt a múltból. Martonyi négy éve alatt tizenegy nagykövetet nyugdíjaztak, húszat indoklás nélkül elbocsátottak, hét további nagykövetet azzal az indokkal távolítottak el a minisztériumból, mert nevük éppen úgy kapcsolatba hozható volt a Kádár-éra tit­kos­szolgálataival, mint épp Martonyi Jánosé. Az ugyanebben a periódusban indoklás nélkül elbocsátott nem vezető tisztségviselők száma harminchat volt.

Az intézkedésekkel a Fidesz teljes egészében megkaparintott minden kulcsfontosságú – vagy csak jól jövedelmező – minisztériumi állást. Ugyanakkor olyan karrierdiplomaták, akiknek a teljesítménye mérhetően kiemelkedő volt, továbbra is a helyükön vagy alacsonyabb pozícióban, de házon belül maradtak.

A következő váltás 2014. június 6-a után következett be, amikor Navracsics Tibor átvette a külügyminisztériumot, s magával hozta saját stábját. Helyettese, Szijjártó Péter is ekkor kezdte ide átirányítani az embereit. Ennek következtében mintegy kétszázzal gyarapodott a külügyminisztérium alkalmazottainak száma; ők elsősorban Navracsics korábbi környezetéből, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumból, továbbá a Miniszterelnökségről, a Nemzetgazdasági Minisztériumból, sőt a Vidékfejlesztési (!) Minisztériumból érkeztek.

Míg a Martonyi idején végrehajtott tisztogatások elsősorban a hatalmi átrendeződés je­gyé­ben zajlottak, Navracsics érkeztével kifejezetten a stratégiaváltás és a személyes kötődés játszotta már a főszerepet. Ám ekkor sem volt kétséges: annak a kétszáz embernek, akik Navracsiccsal és Szijjártóval jöttek át a külügyminisztériumba, helyet kell csinálni, s ez nem fog anélkül menni, hogy legalább ugyanennyi alkalmazottat el ne bocsássanak.

Szijjártó 2014. szeptember 23-án lépett a Brüsszelbe távozó Navracsics örökébe. Azonnal megszüntette a miniszteri kabinetben dolgozók munkaviszonyát, vagy áthelyeztette némelyiküket. Az ezt követő tervezés viszont már jócskán túllépett mind Martonyi, mind Navracsics elképzelésein. A külügyminisztérium személyzeti politikája mára nem a Fidesz hatalmi pozícióit és nem is az új vezetők iránti lojalitást szolgálja, hanem azoknak a gazdasági törekvéseknek a közvetlen kiszolgálását, melyek (1) belpolitikailag a kiépülő oligarchikus rendszer érdekeit tekintik elsődlegesnek, (2) kül­politikailag pedig a keleti orientációt, hisz Orbán józanul számol vele: az úgynevezett Nemzeti Együttműködés Rendszere nem illeszthető be a nyugati struktúrákba, tehát idővel fel kell adnia.

Ezért a Navracsics által elindított változás, nem is beszélve azokról, amelyeket Szijjártó most hajt végre, épp azokat a struktúrákat rombolja, amelyeket az elmúlt négy évben a Fidesz alakított ki, s egyben azoktól a kiváló, független szakemberektől szabadítja meg a külügyminisztériumot, akik valahogy még benn maradtak a rendszerben. Nem véletlen, hogy a legtöbb most elbocsátott alkalmazott vagy már eleve Fidesz-elkötelezett volt, vagy időközben – felismerve saját érdekeit – a Fidesz politikájának buzgó kiszolgálójává vált. Lojalitásukkal tehát nem sok baja lehetett a Fidesznek.

Korábban is megfigyelhető volt, hogy az Orbán-kormányzat előszeretettel küldött fontos missziók élére karrierdiplomaták helyett vállalkozókat, illetve a Fidesz-holdudvar gazdasági szereplőit. Szijjártó jelenlegi politikai törekvéseiben ez az eddigi lehetőség gyakorlatilag általános törvényszerűséggé kezd válni. A beosztott diplomatákat pedig olyan fiatalokra cserélik, akiktől a politikai elkötelezettség – a Fidesz-lojalitás – nem elsődleges elvárás. Amit viszont mindenképp elvárnak tőlük, az az, hogy nyugati elkötelezettség helyett a keleti nyitás és a harmadik világ fontosságában higgyenek. Nem véletlen, hogy a magyar külügy már fittyet sem hány azokra a nyugati kritikákra, amelyekre – Martonyi utasítására – a korábbi nagyköveteknek kötelességük volt, akár a nevetségességet is kockáztatva, azonnal ugrani. Ma, amikor naponta több, Orbán rendszerét és kormányát érő és értő kritika jelenik meg, a külügy éppoly érdektelenül fordítja félre a tekintetét, miként maga a kormány. Orbánnak nyilvánvalóan nem fontos már, hogy mit mondanak rólunk Nyugaton, csak az számít, mit gondolnak róla Moszkvában.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.