Ekotrip

Egotrip

Lejtmenetben

Ronda egy csomagot hozott idén a Mikulás: a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő cég leminősítette országunkat, amivel azt jelezte, hogy az eddiginél kockázatosabbnak tekinti államunk hitelezését. A magyar állam hosszú lejáratú devizaadósságát az öt éve megítélt A kategóriából a BBB+ osztályba, a forintadósságot pedig az A kategóriából az A- kategóriába sorolta vissza. Bár ez mindössze egyfokozatnyi lecsúszást jelent a hitelminősítő 22 skálájú ranglistáján (olyasmit, mintha az eddigi négyes alá osztályzatunk 3/4-re változott volna), mégis komoly blamázs, hiszen ezzel immár magunkénak tudhatjuk a legrosszabb Fitch-bizonyítványt az EU-ban, beleértve az új tagor-szágokat is (Lengyelország devizaadóssága is BBB+, de az övé a miénk "stabil" jelzőjével szemben "pozitív" kilátású). És bár a többi hitelminősítőnél még A-s kategóriákba vagyunk sorolva, nem lehet tudni, mikor taszajtanak ők is egyet rajtunk a lejtőn a növekvő egyensúlyi feszültségek láttán.

Egyszer hopp, máskor kopp - tartja a népi bölcselet, de az élet sajnos bonyolultabb ennél. Lecsúszni mindig egyszerűbb, mint visszakapaszkodni. Értékítéletével a Fitch nemcsak önértékelésünkbe rondított bele, de megkérdőjelezte a magyar gazdaság utolsó öt évének teljesítményét is; a külföldi hitelezőink szemében most pont ott állunk, ahol 2000 őszén. Hiába bővült reálértéken mintegy ötödével a magyar GDP, harmadával a háztartások fogyasztása és vagy 40 százalékkal a beruházások volumene, hiába apadt harmadára az infláció, mindez nem hatotta meg a hitelezői szemüveggel vizslató intézetet, amikor másodosztályú adóssá minősítette államunkat. Élvezzétek nyugodtan a tiszteletre méltó gyarapodás előnyeit - üzente mintegy a Fitch -, mi viszont, már bocsássátok meg, a hitelezőitek pénztárcáját őriznénk. Úgyhogy fizessétek meg szépen azt a felárat, amit a mások kontójára gyarapodó, túlzottan eladósodott országok szoktak fizetni. Mifelénk így korrekt a dolog, tisztelettel.

A leminősítést a költségvetés aggasztó helyzetével indokolta az intézet, ami az adósság növekedésében is megmutatkozik, késlelteti az euró bevezetését és - a magas külső finanszírozási igény miatt - növeli az ország sérülékenységét. A Fitch egy nagyobb pofára esés (hard landing) esélyét is falra festette, ami a forint nagyfokú leértékelődésében is kifejeződhet. Ennek hatására nemcsak az infláció lódulhat meg, hanem a külföldi adósság terhe is megnő, ami az állam mellett a mindinkább devizában eladósodó vállalatokat és háztartásokat is kínosan érinti.

A forintpiac első reakciója valóban nem sok jót ígér: a hírt követő második napon 256-os árfolyamra gyengült a magyar valuta a korábbi 251-ről, és a befektetési elemzők további gyengülést is kilátásba helyeztek. Márpedig tudható, hogy jó néhányuk mögött hatalmas pénzalapok állnak, amelyek képesek előidézni a forint jelentősebb megroggyanását - feltéve, hogy befektetői érdekük ezt kívánja.

Nyilván erre gondolt az MNB elnöke, amikor első reakcióként megkongatta a vészharangot (hol másutt, mint szokatlanul szokásos vidéki haknijai egyikén), azt állítván, hogy a Fitch leminősítése komolyabb piaci hatásokkal járhat, mint a költségvetési problémák miatt a hitelminősítőktől, illetve az EU-tól érkező eddigi figyelmeztetések. A nagyobb nyomaték kedvéért hozzátette: a leminősítés remélhetően nem tartja vissza jelentős mértékben a befektetéseket. Önkéntelen (?) verbális intervencióját végül azzal a megjegyzéssel tetézte, hogy a leminősítés figyelmeztetésként értelmezhető a befektetők hirtelen tőkekivonása előtt, a magyarországi kamatszintre pedig felfelé irányuló nyomással jár.

Bármennyire példátlan dolog, hogy maga a jegybankelnök hívja fel táncra a forint bedöntésére képes befektetőket, Járai korábbi megnyilvánulásai tükrében már ezen sem lehet meglepődni. Miként persze azon sem, hogy végül is sor került erre a leminősítésre. A permanens kampány lázában égő kormányaink mindenre figyeltek az utóbbi négy évben, kivéve arra, hogy az össznépi költekezés ne dagassza nagyra a költségvetési deficitet és az államadósságot, no meg a folyó fizetési mérleg hiányát, amire a külföldi hitelezők különösen finnyásak. A Fitch egyébként már egy éve figyelőlistára helyezte a magyar devizaadósságot, így meglepetést legfeljebb az okozott, hogy a visszaminősítéssel nem várta meg a tavaszi választásokat.

Az is elég kínos a kormánynak, hogy a Fitch épp akkorra időzített, amikor szinte még meg sem száradt a tinta az újraszabott, 2008-ig szóló konvergenciaprogramon, amely hihetővé próbálja tenni az euró 2010-es bevezetését. Amiben lassan már csak a kormány hisz, ha egyáltalán. A nagy papírmunka és számbuherálás fáradalmai sem indokolták azonban azt az arroganciát, amivel a kormány jeles képviselői a rossz hírre reagáltak.

Gyurcsány miniszterelnök szerint a leminősítéssel "további ösztökélést és bátorítást" kapott a kormány a megkezdett változások folytatásához. Hogy ezt a cinizmus megnyilvánulásának vesszük-e, vagy egyszerű jópofizásnak, az vérmérséklet (vagy inkább pártállás) kérdése, az viszont, hogy az MSZP alelnöke úgy nyilatkozott: nem is érdemes foglalkozni a minősítéssel, merthogy a Fitch megalapozatlan tényekből indul ki, súlyos aránytévesztésről tanúskodik. Akármire alapozta is értékítéletét a vezető európai hitelminősítő cég, besorolását komolyabban veszik a pénzügyi befektetők, mint akárhány párt- és kormányprogramot, az ország sorsa pedig nagyobb mértékben függ tőlük, mint a programok betűitől.

Szekeres Imrét csak Veres pénzügyminiszter múlta alul, amikor a leminősítés másnapján közölte: reményei szerint folytatódik a kamatcsökkentés. Már a leminősítés előtt sem látszott erre sok esély (sőt, a piac egyenesen kamatemelkedést árazott be), azt követően pedig már annak is örülhetünk, ha egy időre bebetonozódik a hatszázalékos alapkamat.

Hogy azért ne sírva búcsúzzunk ettől a nem túl vidám évtől, idemásolok egy a Veres kontrázik: folytatódhatnak a kamatcsökkentések - ismét a régi retorika? című cikkhez érkezett kommentárt a portfolio.hu fórum rovatából: "szuveren allamcsod es akkor bekaphatja a Tony Blair". Viccnek jó, de azért isten mentsen minket egy államcsődtől vagy valutaválságtól, ennyit még a vitatott uniós költségvetési pénz sem ér meg. Az meg pláne nem, hogy valósággá váljon Orbán Viktor lázálma, aki nemes egyszerűséggel így reagált a leminősítésre: "a magyar állam pénzügyi válság-ba jutott". Pedig tudhatná, hogy ha ez így lenne, abba ő éppúgy belebukna, mint politikai ellenfelei.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”