Kornis Mihály: Naplórészlet

  • 1996. november 28.

Egotrip

Már Platónnál gyanút foghattunk volna: az a jeges gondolat az állam paradicsomáról, az őrök megkülönböztetése a bölcsektől, a rendőrőrs mint otthon! - A század nagy félreértése: ha Isten nincs, bármi lehet, de ha nincs Isten, mármint "a hétköznapi termelőmunkában gyakorlatilag nem jelentkezik" (fogalmazná Nemes Dezső), akkor viszont már mégse lehet bármi, csak az, amit Rettenetes Iván, a pofátlan házmester engedélyez.
95-96-os jegyzetek a Kádár-darabhoz:

Már Platónnál gyanút foghattunk volna: az a jeges gondolat az állam paradicsomáról, az őrök megkülönböztetése a bölcsektől, a rendőrőrs mint otthon! - A század nagy félreértése: ha Isten nincs, bármi lehet, de ha nincs Isten, mármint "a hétköznapi termelőmunkában gyakorlatilag nem jelentkezik" (fogalmazná Nemes Dezső), akkor viszont már mégse lehet bármi, csak az, amit Rettenetes Iván, a pofátlan házmester engedélyez.

De hát hogy a fenébe került a vice kezébe a stukker? Meg a címer meg a kulcsok meg a pénz? Ujja a ravaszon. Maga is furcsállja, az idő múlásával mind idegesebb... Félelmét enyhítendő, sorozatban gyilkol. Dosztojevszkij - nem a művész, hanem csak a vezércikkíró - azt hitte, hogy az értelmiség felelős ezért: a felvilágosult intelligencia, a liberális "epikajroszok" siserahada. Mondván: ha ragaszkodtunk volna régi, lelkifurdalásos képmutatásunk írott és íratlan illemszabályaihoz - a kutya maradjon az ólban, a király a trónon, a cseléd meg a csizmatalp alatt -, és nem udvaroltuk volna körül gyermekeinket, ezeket az önnön ürességüktől megriadt, rosszul nietzscheiánus "avantgarde"-okat, ha igenis számon kértük volna tőlük, mégpedig ostorral, betartják-e a Törvény parancsolatait, akkor (HVG-nyelven szólva:) "nem kerülhetett volna képbe" soha Nyecsájev, sem Sztálin. De hamarosan kiderült, ez nem ilyen egyszerű, mégse. Az ördögöt nem küldték: bennünk lakik. Az ember démona önmagának az a része, amelyet nem ismer. Veszélyes dolog ismerni a magfizika törvényeit, ha arról a lényről nem tudunk eleget, aki a magfizika törvényeit is megismerni képes. Az újkori ember "bukott férfi" (Karinthy), aki önnön mítosza csapdájában hőzöng búsan - felel anélkül, hogy valaha is megtanulta volna a leckét!

Kádár János azt üzente: "A mennyországba a szaron át vezet az út. Nincs más út. Kövessetek! Én is forradalmár voltam, de megjött az eszem. Kis ország vagyunk, de jól élünk. Nem érdemes ugrálni." A kádárizmus nem akart világforradalmat, már tudta, hogy olyan nincs, nem akart egyenlőséget sem, tudta, hogy megvalósíthatatlan.

Hát akkor mit akart?

Nem akart az égvilágon semmit.

Nyugalmat akart talán, finom, hazug békét, csöndet, "a mi mindennapi árulásunkat add meg nékünk ma"... Ki akart lépni a nagybetűs történelemből. Megalkudni akart a "képbe került" proli a javíthatatlan Haladással. "Nézzük majd meg, elvtársak, ezt még egyszer, de már csak holnap, a békétleneket mindenesetre felkötöttük, a többinek filléres kiváltságokat adtunk..." A világ egyetlen, harminchárom éven át népszerű zsarnoksága volt ez. Biztosabb alapon állt, mint a nácizmus - nem volt fajelmélete - vagy mint a sztálinizmus - nem volt önálló külpolitikája -, nem ismert örök ellenséget, "aki nincs ellenünk, az velünk van", fű alatti emberarcúság, kispolgári ethosz: virágozzék száz virág (mind, akivel csak az Aczél elvtárs szót ért), "minden hatalmat a szovjeteknek - de én vagyok a tanács hozzája..."

Kádár politikája volt a rezüméje a bolsevikok internacionalista harcának. A házmester, aki megtanulta, hogy nem muszáj használni a stukkert, ha már kipróbálta nyilvánosan. Még lóbálnia se kell - lóbálja a Korom Mihály meg a Komócsin! -, bőven elég, ha a zakóm zsebéből kidagad. Az se baj, ha látják rajtam, mennyire feszélyez. A polgár már rég nem szabad akar lenni, csak szabadlábon. Õ akar lenni a győztes sutyerák. Õ akar lenni én.

Támogatom.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.