Várhegyi Éva: Ekotrip

Magyarázom a bizonyítványom

Egotrip

„Hát kérem szépen, először is: ez még nem végleges bizonyítvány – ez csak afféle lenyomat, amit ideiglenesen kiosztottak nekem (…) ez csak olyan okirat, aminek az adatai nem jelentenek semmit.” „…négyszer feleltem történelemből, egyszer aláhúzott kétharmadra, egyszer egyesre, kétszer háromnegyedkettesre, tessék ezt összeadni, számtani középarányost venni, kijön a háromnegyed egyes, aláhúzva.” Ehhez hasonló (Karinthy-)szövegekkel magyarázza a kormány az ország fizetőképességét értékelő „bizonyítványt”, amelyet a mérvadó nemzetközi hitelminősítők állítanak ki időről időre.

Szükség is van a magyarázkodásra, hiszen a minősítések szokásos őszi felülvizsgálata baljóslatúan indult. A Standard & Poor’s, amelynél két kategóriával vagyunk a befektetésre ajánlott szint alatt (igaz, március óta már legalább nem negatív, hanem stabil kilátással), szeptemberben nem javított a bizonyítványunkon. E skandalumra a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) dacos nyilatkozattal reagált: „A Magyarországot választó kötvénybefektetők kiállnak az ország mellett, és saját ítéletükre támaszkodnak.” Cséfalvay Zoltán államtitkár pedig kifejtette, hogy csak azért késik a felminősítés, mert még nem dőlt el a devizahitelek sorsa.

November elején a Moody’s megerősítette Magyarország hosszú lejáratú adósságainak befektetésre nem ajánlott (bóvli) besorolását. Ez azt fejezi ki, hogy az ország olyan mértékben kiszolgáltatott a kedvezőtlen gazdasági, pénzügyi vagy üzleti feltételeknek, ami a körülmények romlása esetén fizetőképtelenséghez vezethet. Öröm az ürömben, hogy az addigi negatív kilátást stabilra javította – ám ettől a karó karó maradt: olyan, mintha az egyes alá osztályzatunkat egyesre javították volna. Az NGM azonban már ebben is a kormány sikerének igazolását látja. Abbéli meggyőződését is kifejezte, hogy a gazdasági mutatók trendszerű javulását a hitelminősítők is értékelni fogják, miután a piaci szereplők döntéseikkel ezt folyamatosan visszaigazolják. (És akkor mit „igazol vissza” a forint folyamatos gyengülése, vagy a működő tőke kiáramlása?)

A harmadik nagy nemzetközi minősítő, a Fitch Ratings november végi felülvizsgálata viszont mégsem „igazolta vissza” a kormány reményét: a bóvli besoroláshoz adott stabil kilátást nem javította pozitívra, amivel azt üzeni, hogy egyhamar nem tartják időszerűnek a befektetésre ajánlott osztályzatot. Bár értékelésükben pozitívumként veszik számba a fize­tési mérleg többletét, a költségvetés alacsony hiányát, az uniós források és a támogató monetáris politika hatására beindult növekedést, valamint a munkanélküliség csökkenését, a devizahiteles-probléma kezelését nem tekintik egyértelmű sikertörténetnek, mivel úgy erősíti meg a lakosság helyzetét, hogy közben tovább gyengíti a már törékeny bankszektort. Kockázatként említik a kormány újraválasztásával fennmaradt unortodox gazdaságpolitikát is, amely a külföldi vállalkozások kárára kedvezményezi a politikai bázist, és a befektetéseket elriasztó, kiszámíthatatlan üzleti környezetet teremt.

A „hanyatló Nyugat” ütéseitől megedzett kormányunknak azonban már ennyi is elég az örömhöz. „A Fitch hitelminősítő intézet elismerte az elmúlt évek pozitív folyamatait azzal, hogy stabil kilátással erősítette meg Magyarország eddigi adósbesorolását” – fogalmaz az NGM, holott már két éve annak, hogy a Fitch negatívról stabilra változtatta a kilátást, azóta jottányit sem javított az értékelésén. Az MNB sem késlekedett bizonyítványmagyarázatával: Mindhárom kiemelt hitelminősítőnél stabil Magyarország adósságbesorolásának kilátása című elemzése szerint a Moody’s kilátásjavító lépése „fordulópontot jelent a magyar hitelminősítések elmúlt éves történetében”. A jegybanki elemzők elismerik, hogy az állományi mutatóink továbbra is kedvezőtlenek, azonban leszögezik: „a legtöbb flow jellegű indikátor alapján Magyarország már most is a befektetésre ajánlott országok csoportjába tartozik”, aminek fényében „van rá esély, hogy a közeljövőben újabb pozitív irányú lépésről döntenek a hitelminősítő intézetek”.

Az örvendezés okát talán megvilágítja, ha felidézzük, hogy a „bóvli” kategóriába nem az „elmúltnyolcévben” csúszott le az ország, és még csak nem is a 2008-as hitelválság idején, hanem az Orbán-kormány regnálásának második évében, 2011–2012 emlékezetes fordulóján. Akkor, a csapongóan eklektikus gazdaságpolitika hatására úgy megroggyant a befektetők bizalma (és ennek nyomán a forint), hogy a korábban már kipaterolt IMF-et is szégyenszemre vissza kellett hívni. Az azóta eltelt három év során a befektetésre ajánlott sáv legalsó kategóriájába sem sikerült visszakapaszkodni, attól is még legalább két lépés választ el minket.

A kormány és az MNB abban bízik, hogy amit ők már ma fordulópontnak látnak, az előbb-utóbb azzá is válik. Minden erejükkel azon vannak, hogy a piaci elemzők által „fundamentumoknak” tekintett makrogazdasági mutatószámok javuljanak – vagy legalábbis javulónak látsszanak. Jól kitanulták a kozmetikázás csínját-bínját: ha átlátszóak is a trükkjeik, megvannak rá a módszereik, hogy az állam eladósodottságát a mérési napon kisebbnek mutassák a valóságosnál, a gazdasági növekedést monetáris lazítással (növekedési hitelprogram) pörgessék fel időlegesen, drága és sehová nem vezető közmunkával nyomják le a munkanélküliségi rátát, központi ármegállapítással (rezsicsökkentés) szorítsák le ideiglenesen az inflációt – és a sor folytatható.

Ám arra kevéssé apellálhatnak, amire reményeiket alapozzák, hogy a hitelminősítők belátják végre: az ország befektetői megítélése már ma is sokkal jobb, mint amit az ő értékeléseik jeleznek. A pénzüket rövid távra befektetők ugyanis másként gondolkodnak, mint a hosszú lejáratú adósságok kockázatát értékelő hitelminősítők. Ahhoz, hogy pár hétre, hónapra magyar állampapírba fektessem a pénzem, elég abban bíznom, hogy erre a kis időre még nagy valószínűséggel fizetőképes marad a kormány, és közben jobb kamatot fizet, mint a megbízhatóbb államok. Ha viszont több évre kívánom biztonságban látni a befektetésemet, akkor hosszabb távra kell megítélnem az adós fizetőképességét: nem elég az ideig-óráig széppé varázsolt mutatókat nézni, hanem a folyamatok fenntarthatóságát is vizsgálni kell.

Éppen ezt teszik a hitelminősítők. Néha alaposan melléfognak – a 2008-as válság óta ezt joggal felhánytorgatják nekik. Magyarország esetében azonban nem ildomos „melléfogásra” hivatkozva lesöpörni azt a tényt, hogy az illékony eredményeket felmutató, ám rombolásával maradandó károkat okozó orbáni politika nem csupán az itt lakók életét, de a befektetőket is veszélyezteti.

Bizakodni persze mindig lehet. A kormánynak is – meg talán nekünk is.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.