Ara-Kovács Attila: Orient expressz

Balkáni pávatáncok

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. augusztus 5.

Egotrip

A Romániában fellángoló hatalmi harcokat a lakosság és az Európai Unió eddig döbbent visszafogottsággal szemlélte. Az unió magatartása tulajdonképpen érthető; mind a kormány, mind pedig Traian Basescu államfő - a két szemben álló erőcentrum - a legszebb arcát igyekezett mutatni eddig Brüsszel, de még Washington felé is, elébe mentek mindennemű együttműködésnek, egymásra licitálva álltak ki az európai értékek és a közös európai érdekek mellett.

Victor Ponta kormányfő - aki az alkotmánybíróság döntése dacára, kihasználva az alaptörvény kiskapuit, az államelnök helyett maga vezette a hivatalos delegációt - a múlt heti brüsszeli Európai Tanács-ülésen határozottan kiállt a föderatív európai gondolat mellett. Ugyanezt tette Bukarestből Basescu, hangsúlyozva: mielőbb szeretne az Európai Egyesült Államok polgára lenni.

A lakosság csöndes reakciói is érthetők. Az a tény, hogy egy hónappal a kisebbségben maradt jobboldali kormány leváltása után a baloldal földindulásszerű győzelmet aratott az önkormányzati választásokon, nyilvánvalóan bizonyította: a mintegy kilencmillió választópolgár egyértelmű változást akart. Nemcsak azt kifogásolták, hogy az előző kabinet egymás után hozta a megszorító intézkedéseket, de irritálta őket az is, hogy a válságkezelésben számos szakszerűtlen lépés nagyobb károkat okozott, mint ha semmit sem tettek volna.

A mostani szociáldemokrata és nemzeti-liberális koalíció ebből azt a tanulságot vonta le, hogy egyrészt a lakosság messzemenően támogatja reformprogramját, és csak a politikai ellenzék áll vele szemben, amely nemrég veszítette el a választók kegyeit. Másrészt meggyőződésévé vált, hogy épp ezért kötelessége is mindent megtenni, hogy a hatalmát megtartsa, sőt gyarapítsa a következő - ősz végére, tél elejére valószínűsített - parlamenti választásokon.

A Ponta-kabinet egyik első intézkedésével olyan jogi keretet szeretett volna teremteni, ami lehetőséget ad Traian Basescu elmozdítására. Az elnök mandátuma 2014-ben jár le, de a két tábor, s ezen belül Basescu és Ponta személyes ellentéte, olyan intenzitású, hogy a hatalmi kohabitációt lényegében egyikük sem óhajtja. Bár Pontával szemben, aki nyíltan elutasítja - és okkal teheti, hisz nincs az a galádság, amit az államfő a maga két elnöki turnusa során el ne követett volna ellenfeleivel és barátaival szemben -, Basescu háttérbe húzódva igyekszik minden követ megmozgatni az együtt kormányzás ellen. A kormányfő még a disszertációjával kapcsolatos plágiumvádak mögött is Basescut vizionálja. Nem is biztos, hogy téved.

Ponta az önkormányzati választások győzelmének tudatában megpróbálta gyorsan átírni a választójogi törvényt. Azaz az eddigi kétfordulós, kiegyensúlyozott procedúra helyébe tiszta választókerületes választási rendszert vezetne be, így az egyetlen forduló után a győztes mindent vinne; nagyjából úgy, mint ahogy a magyar kormány is tervezi a jövőt. Az előzetes számítások alapján, ha a választásokat ma tartanák és e törvény szerint zajlanának, akkor a jelenlegi koalíció jóval több mint kétharmados győzelmet is beseperhetne.

Csakhogy mindez már túl sok volt a fékeket és ellensúlyokat kézben tartó, demokratikus állami intézményeknek - felismerve a hatalommaximálási törekvéseket, komoly ellenállásba fogtak. A kormány sem maradt tétlen, igyekezett "kreatív ötletekkel" letörni az ellenállást, ez viszont csak olaj volt a tűzre.

Az oktatási miniszter közbenjárt, hogy a Bukaresti Egyetem jogi karának etikai bizottsága ne vizsgálhassa a Pontával szembeni plágiumgyanút, mire lemondott a dékán. Majd az egyetemi diplomákat hitelesítő országos tanács, fittyet hányva a miniszter azon döntésének, hogy a 20 tagú testületet azonnali hatállyal meneszti, s helyette egy 45 tagút nevez ki, pénteken összeült, és kinyilvánította: Victor Ponta disszertációjának több mint felét két ismert szaktudós munkáiból másolta ki; azaz plagizált.

Közben aktivizálódott az alkotmánybíróság is. Mindenekelőtt elkaszálta a koalíció új választójogi törvényét, majd pedig Basescunak adott igazat a tekintetben, hogy ki is képviselje az országot a múlt heti ET-csúcson. Bár, mint már láttuk, a miniszterelnök - kormányzati manipulációk révén - kész helyzetet teremtett, az csak tovább hergelte a taláros testületet, melynek tagjai akár a következő napokban már megsemmisíthetik a koalíció Basescu elmozdítását célzó referendumtervét is.

A kormány válasza minderre: a Hivatalos Közlöny kiadói jogát egy gyors döntéssel elvonta a parlamenttől, s közvetlenül a kabinet alá rendelte. E lépés azért fontos, mert az alkotmánybírósági döntések is csak akkor léphetnek hatályba, ha a közlöny megjelenteti őket.

A teljes román sajtó a szűk látókörű döntésekben és a demokratikus intézményrendszerrel kapcsolatos magatartásban egyfajta "magyar hatást" vél felfedezni. Abszurd, de igaz: leginkább a jobboldal örül e fejleménynek, arra spekulálva, hogy a baloldali Ponta kormánya is épp oly sikeresen válik nemsokára páriává, miként a hasonlóképpen működő, Pontáék által titkon csodált Orbán-kormány. Nem oly rég persze még a román jobboldali stratégák sem csak szövetségest, de egyenesen példaképet láttak az Orbán-kurzusban, mára azonban a hatalmi realitások arra késztették őket, hogy tartózkodóbbak legyenek. Okkal, hisz kevesebb mint két hónapnyi regnálás után a kormány népszerűsége zuhan, az állampolgári düh pedig fokozódik.

Joseph Daul, a konzervatív Európai Néppárt (EPP) vezetője igen határozottan nyilatkozott a Pontával kapcsolatos plágiumvádakról, lemondásra szólítva fel a politikust, ami természetes. Már kevésbé tűnik magától értetődőnek - bár igazságtartalmával nem lehet vitázni -, amit Daul pár nappal később mondott: "A baloldali román kormány lépései arra késztetnek, hogy feltegyem a kérdést: nincs-e komoly veszélyben a demokrácia Romániában? Azt fogom kérni, hogy az Európai Parlamentben vitassuk meg a kérdést."

Még elevenen élhet emlékezetünkben 2011. január 19., Orbán Viktor strasbourgi meghallgatása. Joseph Daul akkor megértően nyilatkozott a sarokba szorított és megalázott Orbán politikájáról, miként korábban Silvio Berlusconi viselt dolgairól is. A Pontával kapcsolatos vádak megalapozottságát egyre kevesebben vitatják, de Daul korábbi elfogultsága nem erősíti, inkább gyengíti majd a Néppárt érveit, ha tényleg vita indulna az EP-ben a mai román helyzetről. Elvégre a magyar és a román "unortodox" kormányzati megoldások között egyre kisebb a különbség, tekintet nélkül arra, hogy az egyik kormány harcos jobboldaliként, a másik meg elkötelezett baloldaliként mutogatja magát. Orbán nem az unióval, hanem balkáni súlycsoportosaival járja a pávatáncot.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.