egotrip

Sajó László: Öt és feles

Egotrip

Utószezon
(Balatoni legenda)

Amikor a Szent Borbála kiemelkedett a vízből (mint egy kis Nautilus, mint az Androméda-ködből a láthatatlan csillag) és kikötött Füreden, sűrű köd feküdt a Balatonon; a hajó kormánypadjától nem lehetett a hajó orráig látni. Október vége volt.

„A köd jó takaró”, gondolta az öregúr, „Róza sem látna a tubuson”, és maga faragta (felül madárfészekben ülő tojások felé kúszó gyík, alatta a monogram: J. M.) sétabotjával elindult a mólón; mikor a végébe ért, láss csodát, hirtelen felszállt a köd; visszanézett, a tó ezüsthímes tükrén anda ringással csónakok lebegtek, a Balaton kéken mosolygott. Megfordult, előtte a Kerektemplom fehérlett. Megvárta, míg elmennek az automobilok, elindult a villa felé: „Vajon ki lakja most?” A bejárat előtt a maga ültette császárfa sanyarú állapotban, nem csoda, százhúsz éves; a rózsakert maradék tövei szépen virágoznak; „jó napot”, köszöntötte saját mellszobrát, „Isten hozta”, hangzott a válasz; az öregúr mosolygott magában, „nem vagyok én kővendég”. A teraszról nem látta a Balatont, házak nőtték be a környéket; bement a szalonba, körülnézett: ismeretlen emberek, bútorok (két széket megismert); indult tovább, beljebb talán otthonosabb, de egy hölgy utánaszólt, uram, nem fizetett! Odament hozzá, csókolom kezét, szép nagysád, Jókai Mór vagyok, e ház gazdája. A hölgy nézte, eléggé hasonlítok a kinti szoborra, mondta az öregúr és elindult, tudok adni nyugdíjasjegyet!, de már bent volt a hálószobában, nézte a kötéllel elkerített hitvesi ágyat a lábmelegítőkkel; „kéjmenetek”, és nem a Cs. kir. déli szab. vaspálya-társaság, BudaFüred és vissza útjaira, Ottíliára gondolt. Kis Róza szobájában elérzékenyült, sietett az ebédlőbe; a konyhából hangokat hallott, zene és szöveg, belehallgatott, tejszínes rákleves, boros mártással kínált marhapecsenye, sós túrógombóc, jégbe hűtött, rumos-tejszínes dinnye. „Éhes vagyok”, állapította meg, de még nem jött el az ideje; tizenegy óra, megnézte arany zsebóráján; mindig pontban délben ebédeltek. A dolgozószobában íróasztala, „az ablakhoz kellene húzni, ott a helye”; kártyák, félbehagyott pasziánsz; a szalonban búcsúzóul belenézett a tubusba, de csak őszi lombokat látott. A vendégkönyvbe beírta: Itt járt Jókai Mór, aki visszajön és befejezi a pasziánszt. Körbejárta a házat, a gyümölcsös eltűnt. Leült egy padra, rövid pihenés után fogta sétabotját.

A Kolos-sétányon senki sem tarokkozott, viszont találkozott Tagore, Deák, Széchenyi, Kisfaludy Károly szobrával, megörültek egymásnak. Nézte a kerékpárosokat és eszébe jutott a jeles sportsman, Szekrényessy Kálmán, ő alkotta a „kerékpár” szót, elsőként úszta át a Balatont, előbb Füred–Tihany–Füred között, 4 óra alatt, aztán Siófok és Füred között. „Ott voltam a célban, 15 fokos víz és vihar; én nem tudok úszni; úgy úszom, mint az öreg fejsze.” Az Esterházy-strandon leült egy padra, nézte a partra vetett lépcsőket. Elővette zsebóráját, „ma később ebédelek”; napfényes idő, de szél; keresve a levél befútta helyeket (szokása volt) a sétányon, botjával az avarba piszkált, megtalálsz a falevélben, mikor lehull, jutott eszébe sírfelirata.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.