Seres László
Dekóder
Woody Allen legendás mondását, hogy ti. nem szívesen lenne tagja annak a klubnak, amelyik õt felvenné, nézhetjük úgy is: milyen ember lehet az, akit egy bizonyos klub kiszemel magának? Mondjuk nem klubtagnak, hanem államfõnek? Tõkés László román állampolgárt (a továbbiakban: Laci) a Budai Karlendítõ Középosztály Pártjának elnöke (a továbbiakban: Pista) nevezte be a jövõre induló politikai gyorsulási futamra, mintegy elõre is a "futottak még" kategóriában, hiszen a Fidex természetesen nem fog belemenni valami Pista által javasolt államfõjelöltbe, a karlendítõknek a kisgazdákkal szemben jelölési joguk sincs, Viktor már most arra készül, hogy ha Józsi közli, hogy a jelöltjük Józsi, akkor nemet mond, hát még Lacira, akit noch dazu a nemzetiszocialisták akarnak.
Pista azonban a jelek szerint úgy szemelte ki magának Lacit, hogy nem egyeztették a ki-mikor-szivárogtat forgatókönyvet, így aztán az a kínos helyzet állt elõ, hogy Laci szerint nem történt konzultáció köztársasági elnöksége ügyében, "meglepõdött", amikor Pista ezt bejelentette, és indulását kizáró érvként még román állampolgárságát is elõvette, remélve, hogy idegenszerûsége elriasztja a népben, nemzetben és õbenne gondolkodókat. Pista embere viszont (nevezzük az egyszerûség kedvéért Gyõri Bélának) határozottan állítja, hogy a közelmúltbeli magyar-magyar csúcson odament Lacihoz Bogdán Emil, és megsúgta neki, hogy a magyar igazság és élet nevében õt szeretnék államfõnek. Valaki nem mond igazat, de ennél is érdekesebb, hogy megkezdõdött a Ki kínosabb kinek-elõdöntõ, amelynek szinte mellékszála, hogy a magyar-magyar csúcson ott lehetett egy Bogdán Emil, aki nyolc éve a Ring címû hetilapban még "ószövetségi gyûlölködõkrõl", "idegenek és barbárok" kirekesztésérõl értekezett - de hát úgy kellett a magyar-magyar csúcsnak.
Tõkés László az utóbbi években azzal múlatta szabad idejét, hogy az RMDSZ tiszteletbeli elnökeként az RMDSZ és elnöke ellen, a szervezet kormányzati részvétele ellen, valamint Székelyföld elszakadása (na jó: "autonómiája") mellett szervezett etnocentrista baráti piknikeket, felbecsülhetetlen szívességet téve a Román Igazság és Élet Pártjának. Ha azonban ezt egy gondolat erejéig félretesszük, és a jelöltségi ügy vizsgálatakor csak és kizárólag egyetlen szót veszünk alapul, jelesül hogy Laci "megtisztelõnek" nevezte Pistáék felkérését (tehát nemhogy üvöltve elutasította volna egy Bogdán Emil vagy egy karlendítõ pártelnök közeledését, hanem még "megtisztelõnek", is tartotta), akkor azt kell mondani: ez az ember és ez a párt megérdemlik egymást, csak minket hagyjanak békibe.
A pártok mindenesetre megkezdték a felkészülést a ralira, adta hírül a Népszabadság, be is mutatva Tõkés mellett néhány más versenyzõt is (Sólyom, Glatz, Torgyán). Megbízható értesülésünk szerint indul még (zárójelben a jelölõ szervezetek neve): Horn Gyula (Torgyán Nélküli Kisgazda Szocialista Párt); Nemeskürty István (Mozgó Szent Korona Mozgalom); Szekeres Imre (Marco Polo Youth Hostel Szakszervezeti Bizottsága); Csoóri Sándor (Magyarok Világszövetségének Rovásírás Tagozata); Szenes Andrea (Cseh Mária Baráti Kör, Bostoni Teaparty Egyesület, Dermesztõ Pszichomosoly Fanclub), valamint Pozsgay Imre (Magyar Demokrata Fórum, Fõvárosi Nagycirkusz).
Emlékeztetõül: a köztársasági elnök "kifejezi a nemzet egységét, és õrködik az államszervezet demokratikus mûködése felett" (Alkotmány, 29.§). Kezdõk számára íme röviden a játékszabályok. Minden szervezet egyszerre csak egy állampolgárnak árthat azzal, hogy köztársasági elnöknek jelöli. A jelöltet a kampányidõszakban tilos etetni, doppingolni, optikailag feltuningolni, napi politikáról nyilatkoztatni, ehelyett össznemzeti-egységes, õrködõs, konszenzusos mondatokat kell a szájába adni. Antiliberális pátoszért pluszpont jár. A jelölthamisítást a törvény bünteti.