Techet Péter: Svarcgelb

Mit adhatnak a horvátok Európának?

  • Techet Péter
  • 2016. november 27.

Egotrip

„Milyenek a horvátok?” – tette fel Božo Skoko zágrábi újságíró legutóbbi könyvében, egészen pontosan annak címében, a kínzó kérdést.

Önironikus szösszeneteket ígér a szerző – de inkább egy kis nép nagy fájdalmait kapjuk. Skoko főleg azon kesereg, hogy a kis horvát népet és annak nagy tetteit alig ismerik a világban. Itt van rögtön a horvátok két büszkesége, a szigetvári hős, Nikola Zrinski (Zrínyi Miklós) és a neves fizikus, Nikola Tesla. A Zrinskik ügyében még megértő a szerző: régen vitézkedtek, akkor sem sokan törődtek velük, s a meg nem értettek szomorkás büszkeségében a magyarok is osztoznak. Nikola Tesla azonban tényleg fáj Skokónak. Teslát jól ismerik a közép-európai államocskák hatá­ra­in túl is, érte érdemes hajba kapni. Igen, Tesla tényleg szerb volt. De hol volt ő szerb? Horvát-Szlavónországban, ugyebár! Skoko nem bonyolítja azzal a saját helyzetét, hogy Horvát-Szlavónország fellelhetőségét további vizsgálat tárgyává tegye – a magyarokkal közös perszonálunió úgyis csak megzavarná az olvasók figyelmét.

Horvátország Magyarországhoz hasonlóan számos komplexustól szenved. Hatalmas történetei és lenyűgöző szimbólumai vannak, amelyek azonban sokszor történelmi féligaz­ságokon alapulnak. Az „ezeréves magyar államiság” mítoszának – ami majdnem kétszáz év szétszakadást és több mint félezer év Habsburg-uralmat takar – megvan a horvát megfelelője is. Igen, a horvát államiság valóban nem szűnt meg 1102-ben, amikor Könyves Kálmán horvát királlyá koronáztatta magát – de majdnem ezer évig összefonódott a magyar királysággal; s eleve nem a jelenlegi Horvátországra terjedt ki, csak annak északi és keleti felére. Isztria meg Dalmácia máshonnan érkezett a nagy közös horvát álomba.

A magyarokkal közös múlt kínos fejezet, a Habsburgokra viszont pozitívan emlékeznek a horvátok. Zágráb belvárosában, amit egykoron „purgerek” (azaz Bürgerek) laktak, ma is német utcanévtáblák vannak, és Opatijában Ferenc József nevét viselte a tengerparti sétány. Bécs a nyugati civilizáció szinonimája volt, és az is maradt. Egyetlen horvát sem bánja, ha osztrák cégek mélyen belesüppednek a horvát gazdaságba. A Mol megjelenése, a „magyarok” feltűnése azonban sokakban előhívta a régi reflexeket. Zoran Milanović, az azóta megbukott szocdem kormányfő tavalyi interjújában egyenesen azzal dicsekedett, hogy ő „nem Khuen-Héderváry Károly”, értsd, ő nem adta volna el a magyaroknak a horvát olajipari céget, az INA-t, ahogy a konzervatív HDZ tette. Khuen-Héderváry Károly – mielőtt magyar miniszterelnök lett – horvát bánként húsz éven át irányította vasmarokkal az országrészt; főleg a jugoszlavista történetírás ábrázolta őt később horvátfaló, magyarosító, autoriter politikusként. A korabeli közvélemény nem volt ennyire szigorú a horvátul anyanyelvi szinten beszélő politikussal, a horvát kultúrpolitika legnagyobb alakja, Izidor Kršnjavi például kifejezetten támogatta.

A magyar uralom mégis idegen behatásként él a horvátok emlékezetében. A 19. századi horvát nacionalista irányzatok – amelyek sokszor egymást jobban utálták, mint külső ellenségeiket – a Habsburgok uralmát elfogadták, csak Budapesttől szabadultak volna. A szlavóniai zsidó ügyvéd, Josip Frank alapította, klerikális Tiszta Jogpárt Ferenc Ferdinánd ún. Nagy-Ausztria gondolatát is helyeselte. A párt ma is létezik, mégpedig a horvát széljobb egyik picike szervezeteként. E párt ifjúsági szervezete adta a hazának a tegnapi kultuszminisztert, Zlatko Hasanbegovićot. Az ő személyisége ugyancsak sokat megmutat a horvát nacionalizmus sajátosságaiból.

A tavaly novemberi választásokat követő politikai huzavona után a konzervatív HDZ tudott kormányt alakítani, még ha a kormányfői posztot egy párton kívüli, Amszterdamból importált, kanadai-horvát menedzser kapta is. A kormány ideológiáját azonban leginkább a HDZ akkori nacionalista elnöke, Tomislav Karamarko hat

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.