Rekkenő a hőség eddig a nyáron: az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint több melegrekord is megdőlt, a minap 39 Celsius-fok feletti értéket regisztráltak. Budapesten kritikus a helyzet, harapni lehet a meleget napközben, meg is dőlt a minimumhőmérséklet rekordja: múlt szerda (éjszaka) a legalacsonyabb hőmérséklet 23,3 Celsius-fok volt. (Az országos melegrekord nem dőlt meg, jóllehet múlt pénteken 40 fok feletti hőmérsékletet is mértek.)
A fővárosi lakosság egyre nehezebben viseli a hőséget, amihez az éghajlatváltozás miatt kénytelen lesz hozzászokni az elkövetkező években. Éppen ezért megkíséreltük összeszedni, hogy hova tudnak elmenni a budapestiek, ha le szeretnék hűteni magukat: megkerestük az agglomeráció szabadstranddal rendelkező településeit, hogy megtudjuk, mik a lehetőségek.
Dunakeszi: „Minden igényt bőven kielégít”
„Nagyon népszerű a dunakeszi szabadstrand, a fővárosból, Fótról, az EuroVelo6 kerékpárúttal összeköttetésben álló településekről is érkeznek városunkba nemcsak átmenő forgalomként, de sokaknak kifejezetten célállomás. A parti vendéglátóhelyek, a strandhoz kiépített infrastruktúra minden szabad vízi fürdőhelyhez köthető igényt bőven kielégít, és ez igen vonzó nemcsak a helyiek számára, de a turistáknak is” – válaszolta megkeresésünkre Szeredi Helga, Dunakeszi Város Önkormányzatának kommunikációs szakreferense.
Tájékoztatása szerint vonattal, óránként járó buszjárattal, illetve autóval is könnyen megközelíthető a szabadstrand, rengeteg parkolóhelyet építettek ki a közvetlen szomszédságban lévő Katonadomb mellett. A parkolás ingyenes, az éttermek átlagos árakkal dolgoznak, „sőt valamelyest olcsóbban, mint a fővárosban”.
„Street food jellegű éttermek, amelyek designos megjelenéssel, kényelmes bútorokkal várják a vendégeiket. Étel és italkínálatuk trendkövető, hétvégente pedig különlegességekkel is készülnek”
– fogalmazott Szeredi Helga.
Szeredi szerint a szabadstrandot főként a dunakesziek látogatják, de érkeznek más településekről, és közkedvelt találkozási pont kerékpárosoknak is. Az eddigi vízvizsgálati eredményekkel nem volt probléma. A területet az önkormányzat 2016-ban vásárolta meg, a szabadstrandot 2017-ben adta át, minden évben fejleszti.
Indultak a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Programban, amelynek a napokban záródik az ötödik üteme: játszóterek, parkosítás, strandszéf, öltözők, információs táblák, kiépített mosdó, padok, köztéri szemetesek, szelektív gyűjtők, digitális információs tábla, napozóstégek kihelyezése történt az előző ütemekben.
Az idei fejlesztés részeként vízi- és pihenőeszközök bérlését teszik lehetővé, az akadálymentesítés érdekében tervezett vezetősáv épül, kerékpáros szervízoszlopot telepítenek és mentőmellényeket biztosítanak a vízi eszközök használóinak.
Szentendre: Tenisz club, snack bár, beach bár
„A Postás Strand Szentendre június 15. és augusztus 29. között üzemel naponta reggel 8 órától 19 óráig. Hétköznap jó időben átlagosan 80, hétvégén átlagosan 150 fő látogatja” – tájékoztatott Juhász László, a Szentendrei Vizes Nyolcas Uszoda és Szabadidőközpont ügyvezető igazgatója, aki szerint többségében helyiek, kerékpárút-használók, és észak-budapestiek érkeznek hozzájuk.
A strandon van kerékpártároló és gépkocsi parkoló is, Szentendréről gyalog, biciklivel és autóval is megközelíthető, Budapestről pedig HÉV-vel, Volánbusszal, valamint az EuroVelo6 felújított kerékpárúton. A strandbelépőért nem kell fizetni, a közelben pedig van ingyenes és fizetős parkoló is, utóbbiért 280 forintot kell fizetni óránként. Szintén a közelben található tenisz club, büfé, snack bár, beach bár, a közeli dunakorzón pedig széles választékban várják a vendéglátóhelyek az érdeklődőket.
A strandon strandröplabda pálya, napágyak, napozó kuckók, mosdó, zuhanyzó, öltöző van, utóbbi kettőt az önkormányzat felújította. Juhász szerint a víz minősége kíváló, a Nemzeti Népegészégügyi Központ rendszeresen ellenőrzi. A strand éves üzemeltetési költsége eléri az egymillió forintot.
Göd: Két szabadstrand
„A strand a nyári szünet és a jó idő beköszöntével folyamatosan látogatott. A hétvégéknek magasabb a látogatottsága, hétköznap elsősorban a délutáni időpontokat preferálják az ide látogatók” – közölte lapunkkal Garai Győző, Göd Településellátó Szervezet igazgatója.
Tájékoztatása szerint a felsőgödi és az alsógödi szabadstrand is egyforma távolságra esik a tömegközledési eszközöktől, a strandok a buszmegállóktól 5-10 perc alatt, vonatállomástól 15-20 perc alatt közelíthetőek meg gyalog, fővárosiak és helyiek egyaránt látogatják őket. A strand és a szolgáltatásai (mosdó, öltöző) díjmentesen vehetők igénybe, a közelben játszótér, éttermek, illetve elsősegélynyújtó hely is található (ez a térkép segíthet a tájékozódásban).
Mint megtudtuk, a tervezett nyitást megelőző 15 napban szabály szerint elvégzett vízvizsgálat történik a strandokon; a szakhatóság a fürdővíz minőségét elemzi, ez a feltétele az üzemeltetési engedély kiadásának. Az üzemeltetéshez a város a mosdó és a kültéri takarító és karbantartó személyzet költségét, a mederkarbantartást, a bóják mozgatását, a vízvizsgálati költségeket, a strandon keletkezett hulladék kezelését és a higiéniai előírásoknak megfelelő eszközök beszerzését és üzemeltetését finanszírozza. Az elmúlt években szabadtéri zuhanyzókat alakítottak ki, de államilag finanszírozott felújítás nem történt.
Verőce: Átlagos árak
„Sűrűn, hétközben körülbelül 200-300 fő és hétvégén pedig 400-500 fő” – közölte Praszna Elisabeth, Verőce Polármesteri Hivatalának titkársági ügyintézője, amikor arról érdeklődtünk, hogy mennyire látogatott a település szabadstrandja.
A strand a főútról közelíthető meg, a település Vác felőli végén helyezkedik el, de tömegközlekedéssel vagy kerékpárral is elérhető, mert a bicikliút mellett fekszik. Hétköznap inkább a helyiek látogatják, hétvégén viszont jönnek kirándulók is. A strand és a parkolás is igyenes, az „éttermek árai pedig átlagosak”. Mobiltöltő állomás, okospad, ingyen wifi, biciklitároló, zuhany, röplabda pálya, mászóka, értékmegőrző és öltöző is található a strandon.
A víz minősége jó és minden hónapban hivatalos vízmintát vesznek, hogy a fürdőzők biztonságosan tudjanak strandolni. A fenntartás kétmillió forintot emészt fel évente. Történt több felújítás is, pályázati és önkormányzati forrásból egyaránt; kétszer is sikeresen pályázott a település, a Kisfaludy-program keretein belül egyszer 100, másodszor pedig 30 millió forint támogatásban részesült.
Ráckeve: Kajak, kenu, SUP
„A ráckevei Vadkacsa Szabadstrand és Kemping az RSD (Ráckevei [Soroksári]-Duna – B. M.) legszebb és legnagyobb nyílt vizű fürdőzési lehetőségét kínálja az idelátogatóknak. A város Duna túloldalán elterülő történelmi centrumának, a házak fölé magasodó négy templom, illetve tűztoronynak a látványa festői hátteret nyújt a strandolóknak, akik számos szolgáltatást vehetnek igénybe a helyszínen” – írta megkeresésünkre Vereckei Zoltán polgármester.
Jó időben hétköznap körülbelül 80-100, hétvégén 200 látogatót fogad a strand. HÉV-vel, busszal, gépkocsival közelíthető meg, a parkolás ingyenes, nincs belépő, a büfék olcsók, és közel van a városközpont, „ahol magas színvonalú éttermi szolgáltatás igénybevétele is lehetséges”.
Kültéri kondicionáló park fitnesz- és erőemelő gépekkel, strandröplabda pályák, kajak-, kenu-, SUP-kölcsönzés, korszerű és tiszta szociális helyiségek kül- és beltéri zuhannyal, baba-mama öltöző, családi vizesblokk, sátorozási, lakókocsi-beállási lehetőség is van a strandon.
A strandot leginkább környékbeliek látogatják, de érkeznek messzebbről is. Akkreditált, ami azt jelenti, hogy rendszeresen mérik a vízminőségét, ugyanakkor jelenlegi formájában veszteséges, a település éves szinten 1,5-2 millió forint mínusszal zár.
Az utóbbi két évben pályázati pénzből (Kisfaludy-program, a Magyar Kajak és Kenu Szövetség támogatásából) épült a kültéri és kondicionáló park, a baba-mama öltöző a családi vizesblokkal együtt, megnyílt a kajak-, kenu-, SUP-kölcsönző, az akadálymentesített járdák. „Interaktív információs táblát éppen a napokban teszünk ki” - közölte a polgármester.
„Olyan a vize, mint a bársony”
Mivel sokkal több települést kerestünk meg, mint ahány helyről válasz érkezett, ezért általánosságban is megkérdeztünk hozzáértőket, hogy a dunakanyari, valamint a Ráckevei (Soroksári)-Duna strandjai felől érdeklődjünk. (Mellékesen jegyezzük meg, volt olyan önkormányzat, ami arra kérte a Narancs.hu-ot, ne írjunk róluk, mert szabadstrand túlterhelt, ezért nem szeretnék reklámozni).
Hutter Jánosné, Zebegény nemrégiben lemondott polgármestere szerint a térség szabadstrandjai elérik a befogadóképességük csúcsát; sokan érkeznek hajójáratokkal, a tömegközlekedés is megfelelő (Zebegényben pont a strand előtt van a vasútállomás), a terhelést az ide érkező autók okozzák, illetve még tartanak a közelmúltbeli esőzések miatti, vasútvonalat érintő károk helyreállítási munkálatai.
A víz „mozog”, ezért rendszeresen ellenőrzik, de a minősége „tökéletes”, a hőmérséklete pedig meleg. A folyó ezenoldali folyása gyors, ennek megfelelően vannak kitéve jelzőtáblák és bóják.
„A Duna veszélyes közeg, bár a vize olyan, mint a bársony, aki itt él, nemigen tud róla lemondani”
– mondja Hutter. Azt javasolja, hogy csak a kijelölt szabadstrandokon fürdőzzenek az emberek, ahol vannak strandőrök. Mindenhol máshol a terepadottságok nem a legmegfelelőbbek, és hirtelen mélyülhet a víz.
A dunakanyari szabadvizes strandokat az elmúlt években felújították; Zebegényben wifivel, kamerarendszerrel ellátott öltöző, női-férfi mosdó, zuhanyzó, családbarát öltöző, ivókút is települt. Jellemzően külföldiek csak fesztiválok alkalmával érkeznek ide, helyiek és fővárosiak látogatják inkább.
A Ráckevei (Soroksári)-Duna mentén Ráckevén túl, Szigetcsépen, Szigetszentmártonban, Dömsödön és Kiskunlacházán van szabadstrand, mondja Gere Ágnes, a Kis-Duna Mente Turisztikai Desztináció Menedzsment menedzsere. Valamennyi nagyon látogatott, mert a család minden generációja ki tud kapcsolódni; gyermekjátszótér, büfé, mosdó, kemping és kajak-kenu bérlés is elérhető több helyen. A parkolás ingyenes, a szigetcsépi strandot helyi vállalkozók és egy egyesület önerőből és -szorgalomból hozta rendbe.
A vízminőség mindegyik szabadstrandon kivétel nélkül jó, fürdőzésre kíválóan alkalmas. A bringások körében is kedveltek (itt is fut az EuroVelo6), Szigetcsép és Szigetszentmárton különösen, a helyiek próbálnak biciklibarát szolgáltatásokat is nyújtani.
A sodrás lassú, már-már állóvíz jellegű, de csalóka tud lenni, hogy közel van a túlpart, ugyanis a bentebbi részeken lehet egy-egy örvénnyel találkozni. Különösebb odafigyelést nem igényel a strandolás, az általános érvényű szabályok érvényesek; a biztos úszástudás nem árt, ha valakinek ez nincs meg, akkor mentőmellény, segédeszköz nélkül ne menjen a vízbe, és felhevült testtel se ugorjon a Dunába.
(Címlapképünkön: Fürdőzők a felújított verőcei szabadstrandon az átadóünnepség napján, 2019. július 30-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán)