Harminc év után újra kiadják a Ludas Matyit

  • narancs.hu
  • 2023. június 18.

Élet + Mód

Visszatérő és új írók, humoristák, karikaturisták műveivel jelenik meg a szatírikus vicclap.

Hazánk kultikus vicclapját, a Ludas Matyit támasztja fel bő harminc­éves „álmából” a Kocsis András Sándor vezette Kocsis Kiadó, de a június 21-én megjelenő orgánum új neve már Ludas Mátyás lesz. Merthogy „címszereplőnk” az elmúlt három évtized alatt felnőtté vált, így az újság tartalma is más lesz, a humorát azonban megőrzi – adta hírül a Népszava. Az induláshoz eddig számos kitűnő írót és humoristát, illetve két tucat karikaturistát sikerült megnyerni.

"Azért akartam a Ludast újraindítani, mert bár a rendszerváltás után voltak kellemesebb és jobb időszakok, a jelen pillanatban a világ egy kicsit megbolondult. A szlogenünk ezért: Mert nevetés nélkül nem megy” – mondta Kocsis András Sándor, a Kocsis Kiadó vezetője, aki napokon belül „feltámasztja” az 1945 és 1992 között futó Ludas Matyi című vicclapot

Az új Ludas persze nem lesz ugyan­olyan, mint a régi, Kocsis a korábbi,

heti megjelenés helyett havonta szeretné kiadni, mivel azt tapasztalja, hogy a hetilapok manapság nehezen állják meg a helyüket a piacon.

Az újság mérete viszont nagyobb lesz (A4-es méretű), a papír minősége lényegesen jobb, az induló szám 56+4 oldal, az árat pedig alacsonyan, 999 forinton akarja tartani, mivel a lapra leginkább a középosztály kíváncsi, amelynek a válság miatt amúgy is kevés pénze marad kultúrára.

Régen például a tanárok voltak nagy Ludas-fogyasztók, de mára nehéz anyagi helyzetbe kerültek, az emelkedő papírárak miatt pedig egyre drágábbak a könyvek és a folyóiratok is. Kocsis a lapot ráadásul igencsak nagy számban, huszonnyolcezer példányban fogja kiadni, ami szerinte is merész vállalás, de reméli, hogy elkapkodják. "Ezen a téren nem látok különbséget Budapest és vidék között. "

Mint a Népszava írja, az újságban lesznek olyan írások, melyek a régi lap stílusát idézik, egyesek majd átmenetet képeznek a két korszak között, és érkeznek teljesen újszerű témák fiatal szerzőktől is. 

De kik is lesznek a szerzők? Az első számokhoz sikerült megnyerni olyan neves írókat, mint Kukorelly Endre, Parti Nagy Lajos; humoristákat, mint Majláth Mikes László, Trunkó Barnabás, Varga Ferenc József és Walter Béla, illetve a magyar színházi és kabarévilág nagy ismerőjét, Kalmár Tibort, arról nem beszélve, hogy az első lapszámban Pelle János megírta a Ludas történetét, míg az ajánlót Bodrogi Gyula jegyzi. A karikaturisták közül két tucat érkezett, a régi gárdából Sajdik Ferenc és Krenner István, illetve szerepelni fognak a Népszava állandó rajzolói is, Weisz Béla, Marabu és Pápai Gábor, aki az új Ludas művészeti vezetője lett.

Az én dolgom, hogy összerakjam a karikaturisták csapatát, és válogassak a laphoz beérkezett rajzok közül – mondja Pápai.

"A Ludast mi jó értelemben véve egy tömeglappá szeretnénk tenni, és nem szeretnénk azt, ha baloldali havilapnak könyvelnék el. A humor az egy és oszthatatlan – mondta Kocsis, majd hozzátette: – A célunk az, hogy az emberek politikai hovatartozástól függetlenül kezükbe vegyék az újságot, mivel szeretnénk mindenkinek egy kis mosolyt csalni az arcára.

A Ludas Matyi megjelenésének 75. évfordulójáról lapunk ebben a cikkben emlékezett meg.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Apa megsebesült, ezért anya hadikórházat nyit

A háborúk emberi történeteken át nézve nagyon hasonlóak, ezekre és a hozzájuk kötődő emlékhelyekre sokfelé turizmus épül. De míg az olasz temetőkben olyan feliratokat lehet olvasni, hogy az ott nyugvó ellenfelek testvérek lettek a halálban, ez a szellemiség a régiónkban kevésbé érvényesül.