Nehogy már tablettával

  • Kálmán C. György
  • 2012. május 23.

Első változat

Nem csodálom, ha a kedves olvasó nem ismeri ki magát az abortusztabletta ügyében: regisztrálták, mert az EU-szabályok szerint regisztrálni kellett, viszont nem hozzák forgalomba; amúgy szabad, gyógyszertári forgalomban eddig sem volt, csak klinikai alkalmazása létezett. Hogy most mi van, azt nem érteni – én legalábbis nem értem. Az a fura helyzet áll elő, hogy a parlament politikai megfontolásokból megtiltja egy gyógyszer (vagy nevezzük bárhogy) forgalmazását. Holnap jöhet a karvalytőkések Aspirinje, vagy valamely közel-keleti oligarcha köhögés elleni pora.

Szóval, elég zűrzavaros dolog ez, amiben a jelek szerint csak az a lényeg, hogy a kereszténydemokraták újra kinyilváníthatják, hogy ők az abortuszt ellenzik – belesápadnak, ha csak szóba kerül, és a terhességmegszakítás szó hallatán megindul bennük az elemi erejű felháborodás. (Olyannyira, hogy maga Semjén Zsolt is tüntetésre ragadtatja magát, Duró Dóra és Novák Előd oldalán.)

Hogy voltaképpen mi a bajuk a kereszténydemokratáknak az abortusz ezen formájával, ha már egyszer maga az abortusz (bizonyos feltételekkel) legális, azt kellett volna megmutatnia a közszolgálati televízióban a KDNP-s orvos Nagy Kálmánnak, aki az LMP-s Ertsey Katalinnal vitatkozott (itt, kb. a 10. perctől kb. 14 percen át). Hát, ne kerteljünk, nem sikerült. A doktor úr szerint a vérzés érzelmileg megrendíti a nőket, „bizonyos értelemben sokkal jobban, mint a másik beavatkozás” (a „kaparás”, „művi vetélés”, ilyesmi szavakat kereszténydemokrata úriember szájára nem vesz). Ertsey képviselő asszony nem veti közbe azt a közismert tényt, hogy a nők bizonyos életkorban meglehetős rendszerességgel átélik a vérzés nem kellemes élményét, viszont szelíden végighallgatja a doktor úr felfoghatatlan okfejtését arról, hogy miért is megalázóbb a tablettás beavatkozás annál, mint ha hideg vasakkal túrnak a hölgy lába közé.

Lehetetlen ugyan bizonyítani, de határozottan az volt az érzésem, hogy Nagy doktor úrban indulatokat vált ki az abortusz, és legszívesebben meg is büntetné azokat, akik ilyesmire vetemednek. És ha már nem büntethet, legalább annyit szeretne elérni, hogy legyen nekik rossz. Hogy megemlegessék. Mert ez a kormány szépre, jóra akarja nevelni a népet, mindenáron.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.