Tudomány a családról

  • Kálmán C. György
  • 2012. február 25.

Első változat

Az volna-e a támogatás, hogy négy akadémikus vállalta a védnökséget, vagy ennél többről van szó? Tud erről az Akadémia is? (Felhívnám a figyelmet arra, hogy az akadémikusok nem azonosak az Akadémiával, és nem léphetnek fel az Akadémia nevében.) A „tudomány” szónak nagy ereje van – elhallgattatja a kétkedőket, rangot ad annak, aki megfelelően gyászos képpel, öblögetve mondja ki.

Még csak egy-két napja, hogy az elektronikus és a nyomtatott nyilvánosság elé került Magyar Családtudományi Társaság küldetésnyilatkozata, de máris azt látom, hogy a közösségi fórumokon ismerőseim őrjöngenek, dühöngenek vagy viccelődnek, ki-ki vérmérséklete szerint, sorra születnek a vitriolos publicisztikák, kezdve persze a Magyar Naranccsal. Mert nehéz szó nélkül hagyni azt a szöveget, amely többek között „káros jelenségnek” tartja „a házasság előtti szexuális kapcsolatokat, az élettársi kapcsolatokat és a nem heteroszexuális viszonyokat” – az ember csak hápog, nyel, vörösödik, és a legváltozatosabb szomatikus jelenségeket mutatja.

Nem is szállnék versenybe a gúnyos és elképedt kommentárokkal, csak egy-két (talán mellékes) szempontot vetnék fel, mintegy első változatként.

(Tudomány) Ugyan, miért nevezi magát ez a társaság „családtudományinak”? Az még csak hagyján, hogy ilyen elnevezésű tudomány eddig nem volt – akár létezhetne is, bármi, ami a világon van (vagy nincs) válhat tudományos vizsgálódás tárgyává, akár a család is. De egy tudomány megalapítását mégiscsak némi magyarázat (levezetés, érvelés, módszertani vázlat, tárgyterület-lehatárolás, efféle) szokta köríteni, nem egyszerűen egy társaság megalapítása jelzi a tudomány létrejöttét. És jó, nevezzék azt, amit művelnek, tudománynak – hogy mi tudomány, azt úgysem ők, de nem is valami könnyen kijelölhető intézmény, testület, személy vagy csoport fogja megmondani. Még csak nem is a Magyar Tudományos Akadémia. Ámde a Társaság mégiscsak az Akadémia tekintélyét hívja segítségül legitimációjához (ahogyan a vallás ügyeiben döntő parlamenti bizottság): a vezető szerint „a társaság a Magyar Tudományos Akadémia támogatását is élvezi, öt akadémikust kértek fel védnökségre, és négyen már vállalták is a feladatot.” Az volna-e a támogatás, hogy négy akadémikus vállalta a védnökséget, vagy ennél többről van szó? Tud erről az Akadémia is? (Felhívnám a figyelmet arra, hogy az akadémikusok nem azonosak az Akadémiával, és nem léphetnek fel az Akadémia nevében.) A „tudomány” szónak nagy ereje van – elhallgattatja a kétkedőket, rangot ad annak, aki megfelelően gyászos képpel, öblögetve mondja ki, valamint titokzatos és fennkölt mázzal vonja be a tárgyat magát. (A társaság angol nevében nem „scholarship” vagy „research” szerepel, hanem a „science” – nyelvileg is, khm, véleményes, de jól jelzi a kapaszkodást a jó magas polcra.)

(Fogalmazás) Nem megyek bele (fellélegezhet az olvasó) részletes stilisztikai vagy nyelvi elemzésbe, mindössze két  mondatot emelek ki. A társaság így fogalmaz: „A nemiség, a párkapcsolatok, a házasság és a család témakörében még mindig igen sok a káros és nem igaz nézet szinte az egész társadalomban, és ezen változtatni érdemes. Itt nem értékpluralizmusról van szó, hanem a jó és a rossz, az érték és a károkozás, az erkölcsös és erkölcstelen, az emberséges és az embertelen, a szabadság és a hazugság összekeveréséről”. „Itt” – hol?! – „nem …-ről van szó” – mi a csodát jelent ez a szerkezet? Hol van szó, és miről? A fogalmazás egyrészt suta, másrészt azonban nagyon is rafinált és gonosz: voltaképpen azt mondja, hogy az értékpluralizmus jó dolog volna, de „itt” „nincs szó” erről: hogy „a család témakörében” nem is lehetséges értékpluralizmus, csak igen és nem létezik.

(Presztízs) Miért teszik komoly (vagy magukat komolynak hívő, a „komoly” minősítést elváró) emberek pillanatok alatt nevetségessé magukat? Egy jól irányzott küldetésnyilatkozat – és máris közröhej tárgyává válnak. Miért vállalják ezt? Mert ennyire hisznek abban a sok zöldségben, amit összehordtak? Vagy mert úgy gondolják, ezzel a nyilatkozattal beleszólhatnak a dolgok alakulásába? Elirigyelték Hoffmann Rózsától, hogy a fiatal nemzedékek egy életre megemlegessék a nevét? A kormánytól (a parlamenttől) már megszokhattuk, hogy mit sem törődve a felszisszenésekkel, felháborodással, hangos tiltakozással vagy feltörő vihogással, megtehetik, mert senki nem vonhatja őket (még vagy két évig) felelősségre, mert bízhatnak a felejtés erejében, és mert már úgyis benne vannak – aligha van mit veszteniük a sokadik visszatetsző (vagy visszataszító) döntés után. Egy civil társaságtól ezt azért nem várnánk – ha nem tudnánk, hogy számos szállal éppen az állami-politikai vezetésbe van bekötve, személyileg is, intézményesen is, és főként: ideológiailag.

Na jó, ennyit első változatként. Tessen csak elolvasni a híradásokat, félő, hogy hallunk még a társaságról.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.