Tudomány a családról

  • Kálmán C. György
  • 2012. február 25.

Első változat

Az volna-e a támogatás, hogy négy akadémikus vállalta a védnökséget, vagy ennél többről van szó? Tud erről az Akadémia is? (Felhívnám a figyelmet arra, hogy az akadémikusok nem azonosak az Akadémiával, és nem léphetnek fel az Akadémia nevében.) A „tudomány” szónak nagy ereje van – elhallgattatja a kétkedőket, rangot ad annak, aki megfelelően gyászos képpel, öblögetve mondja ki.

Még csak egy-két napja, hogy az elektronikus és a nyomtatott nyilvánosság elé került Magyar Családtudományi Társaság küldetésnyilatkozata, de máris azt látom, hogy a közösségi fórumokon ismerőseim őrjöngenek, dühöngenek vagy viccelődnek, ki-ki vérmérséklete szerint, sorra születnek a vitriolos publicisztikák, kezdve persze a Magyar Naranccsal. Mert nehéz szó nélkül hagyni azt a szöveget, amely többek között „káros jelenségnek” tartja „a házasság előtti szexuális kapcsolatokat, az élettársi kapcsolatokat és a nem heteroszexuális viszonyokat” – az ember csak hápog, nyel, vörösödik, és a legváltozatosabb szomatikus jelenségeket mutatja.

Nem is szállnék versenybe a gúnyos és elképedt kommentárokkal, csak egy-két (talán mellékes) szempontot vetnék fel, mintegy első változatként.

(Tudomány) Ugyan, miért nevezi magát ez a társaság „családtudományinak”? Az még csak hagyján, hogy ilyen elnevezésű tudomány eddig nem volt – akár létezhetne is, bármi, ami a világon van (vagy nincs) válhat tudományos vizsgálódás tárgyává, akár a család is. De egy tudomány megalapítását mégiscsak némi magyarázat (levezetés, érvelés, módszertani vázlat, tárgyterület-lehatárolás, efféle) szokta köríteni, nem egyszerűen egy társaság megalapítása jelzi a tudomány létrejöttét. És jó, nevezzék azt, amit művelnek, tudománynak – hogy mi tudomány, azt úgysem ők, de nem is valami könnyen kijelölhető intézmény, testület, személy vagy csoport fogja megmondani. Még csak nem is a Magyar Tudományos Akadémia. Ámde a Társaság mégiscsak az Akadémia tekintélyét hívja segítségül legitimációjához (ahogyan a vallás ügyeiben döntő parlamenti bizottság): a vezető szerint „a társaság a Magyar Tudományos Akadémia támogatását is élvezi, öt akadémikust kértek fel védnökségre, és négyen már vállalták is a feladatot.” Az volna-e a támogatás, hogy négy akadémikus vállalta a védnökséget, vagy ennél többről van szó? Tud erről az Akadémia is? (Felhívnám a figyelmet arra, hogy az akadémikusok nem azonosak az Akadémiával, és nem léphetnek fel az Akadémia nevében.) A „tudomány” szónak nagy ereje van – elhallgattatja a kétkedőket, rangot ad annak, aki megfelelően gyászos képpel, öblögetve mondja ki, valamint titokzatos és fennkölt mázzal vonja be a tárgyat magát. (A társaság angol nevében nem „scholarship” vagy „research” szerepel, hanem a „science” – nyelvileg is, khm, véleményes, de jól jelzi a kapaszkodást a jó magas polcra.)

(Fogalmazás) Nem megyek bele (fellélegezhet az olvasó) részletes stilisztikai vagy nyelvi elemzésbe, mindössze két  mondatot emelek ki. A társaság így fogalmaz: „A nemiség, a párkapcsolatok, a házasság és a család témakörében még mindig igen sok a káros és nem igaz nézet szinte az egész társadalomban, és ezen változtatni érdemes. Itt nem értékpluralizmusról van szó, hanem a jó és a rossz, az érték és a károkozás, az erkölcsös és erkölcstelen, az emberséges és az embertelen, a szabadság és a hazugság összekeveréséről”. „Itt” – hol?! – „nem …-ről van szó” – mi a csodát jelent ez a szerkezet? Hol van szó, és miről? A fogalmazás egyrészt suta, másrészt azonban nagyon is rafinált és gonosz: voltaképpen azt mondja, hogy az értékpluralizmus jó dolog volna, de „itt” „nincs szó” erről: hogy „a család témakörében” nem is lehetséges értékpluralizmus, csak igen és nem létezik.

(Presztízs) Miért teszik komoly (vagy magukat komolynak hívő, a „komoly” minősítést elváró) emberek pillanatok alatt nevetségessé magukat? Egy jól irányzott küldetésnyilatkozat – és máris közröhej tárgyává válnak. Miért vállalják ezt? Mert ennyire hisznek abban a sok zöldségben, amit összehordtak? Vagy mert úgy gondolják, ezzel a nyilatkozattal beleszólhatnak a dolgok alakulásába? Elirigyelték Hoffmann Rózsától, hogy a fiatal nemzedékek egy életre megemlegessék a nevét? A kormánytól (a parlamenttől) már megszokhattuk, hogy mit sem törődve a felszisszenésekkel, felháborodással, hangos tiltakozással vagy feltörő vihogással, megtehetik, mert senki nem vonhatja őket (még vagy két évig) felelősségre, mert bízhatnak a felejtés erejében, és mert már úgyis benne vannak – aligha van mit veszteniük a sokadik visszatetsző (vagy visszataszító) döntés után. Egy civil társaságtól ezt azért nem várnánk – ha nem tudnánk, hogy számos szállal éppen az állami-politikai vezetésbe van bekötve, személyileg is, intézményesen is, és főként: ideológiailag.

Na jó, ennyit első változatként. Tessen csak elolvasni a híradásokat, félő, hogy hallunk még a társaságról.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.