Alba Regia

  • ételhordó
  • 2016. június 10.

Ételhordó

Senki nem akarja, hogy a vendég bele­ugorjon a nagybőgőbe.
false

Képünk megtévesztő, hiszen az étterem csak a háttérben, a bokrok mögül bújik elő. Mégsem véletlenül választottuk, úgy negyven-ötven évvel ezelőtt ennek az olcsóboltnak a helyén állott az Alba Regia. A XI. kerületi lakosok tetőteraszos szórakozóhelye, ahol megannyi táncmulatság zajlott a lenyugvó nyári nap fényében. Míg a mostani (a Fehérvári út 38. alatt található) étterem kiülős részén bokrok takarják a kilátást, a régi helyen egyáltalán nem volt baj a nem éppen makulátlan panoráma. Pedig a korabeli rongylábkirályok legfeljebb a Hamzsabégi úti vasúti töltést, illetve a mögötte elterülő ipari övezetet láthatták, mivel akkoriban még gyárak álltak a síneken túl. De érdekelt ez valakit? A Triple sec vagy a Mecseki Itóka mámora sok mindent eltakart.

Csakhogy a régi Alba Regia szolgáltatásai a vendéglátós zene színvonalával arányosan pusztultak, akárcsak az épület. A terasz évtizedek óta lezárva, a házban tanyázó üzlet neve pedig száz szónál többet mond: One Euro Market… Voltaképpen ez is egy darabka rendszerváltás.

A mostani Alba Regiának nincsenek nagyra törő ambíciói, itt senki nem akarja, hogy a vendég bele­ugorjon a nagybőgőbe, a maximum célnak a kisvendéglői tisztes üzletmenet tűnik. Ennek megfelelően a szolid árak és a nem különösebben kreatív ételek játszanak, bár biztos, ami biztos, pizzát is sütnek.

A lila hagymával és paradicsommal kiegészített padlizsánkrém (950 Ft) sokkal jobb az átlagnál. Kár, hogy a mellé adott pizzakenyér legfeljebb jóindulattal közepes. A rozmaringos bárányleves (650 Ft) szinte főzelék: a zöldborsó túlfőtt, a sárgarépa majdnem nyers, úgyhogy a karalábét hozzuk ki győztesnek. No meg a várakozáson felüli húst. A grillezett sajt salátaágyon (1650 Ft) kellemes meglepetés, szó sincs olajos őrjöngésről, gumiszerű mutatványról. Akármilyen különös, a sajt leginkább rétesre emlékeztet, belül puha, a teteje ropogós. A bécsi borjúszűz (2750 Ft) sem okoz csalódást, főleg azért, mert semmi eredetieskedést nem látunk rajta, így aztán eszünkbe sem jut citromot facsarni rá. Végül a Gundel-palacsinta (500 Ft) is hozza az átlagot, szóval, ha a tulajdonosok valóban egy tisztes kisvendéglőt képzeltek el az egykori nagy hírű nevében, akkor minden a legnagyobb rendben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.