Finomító kantin

  • ételhordó
  • 2015. január 30.

Ételhordó

Street food burgerszagban.

A magyar közétkeztetésben a „street food” éve volt a tavalyi. Aki evvel vitába száll, és mást hoz ki menőbbnek, menjen a Kereskedelmi és Vendéglátó-

ipari Múzeumba teremőrnek! Csakhogy a street food valójában nem is street food, inkább arról van szó, hogy e névmágia nyomán burgerezők tömege nyílt. Ha rosszmájúak akarunk lenni, mondhatnánk azt is, hogy a burger korunk brassóija: megfelelő fűszerezéssel mindent el lehet adni burgerként.

false

Nos, mostani helyünk is ezt a zsákbamacskát árulja, de legalább nem romkocsmák ölelik. Budán van, a Széna téri távolsági buszvégállomás közelében, a Varsányi Irén utcában, és miként a régi henteseknél, itt is a kirakatban megy a fogyasztás. A névválasztás telitalálat lehetne, hiszen a „küldetést” hívatott kifejezni – csakhogy a finomító szavunkra olyan erőteljesen ült rá a vegyipar, hogy abból még molnár vagy napraforgó-préselő sem tudna étvágygerjesztő hangulatot teremteni. Mi több, előhozza belőlünk mindazt, amivel kezdtünk, a  street fooddal kapcsolatos előítéleteinket. Belépéskor sokkal inkább az „olajfaló”, „olajütő” szavak kavarognak bennünk, nem az, amit az ajánlóban olvastunk: „Gyorsan és vidáman, friss alapanyagokból készítjük a friss leveseket, burgereket, szendvicseket és salátákat. Bármilyen rövid is legyen az ebédidőd, itt gyorsan FRISS ebédhez jutsz, amit szívesen becsomagolunk neked elvitelre is. És nálunk a vacsora sem olyan, mint a kutyáé, minden munkanapon elérhető.” Nos, lehet, hogy másnak gerjedelmet és ihletet jelent a mindent betöltő burgerszag, de talán nem ártana kidolgozni egy B tervet. A többit aláírjuk.

Kérni a pultnál kell, a rendelés felvétele tényleg jól megy, a cuccok gyorsan elkészülnek, és az árakkal sincsenek annyira elszállva, mint a Kazinczy–Király környékén. A tejszínes zellérkrémleves (590 Ft) szinte gyógyászati értékű most, inf­luenzajárvány idején, a Cézár saláta (990 Ft) üdítő az ilyenkor szokásos rongyokhoz képest, amiket szintén salátának neveznek. Kétféle hamburgert próbálunk ki, a simát (990 Ft) és a bárányosat (1290 Ft), nincs okunk panaszra: kellemes pogácsák, jó fűszerezés, kiváló zsemle, észrevehető különbség a kétféle hús között. Akarhatnánk többet?

Desszert csak egy van, egy igen sajátos császármorzsa (490 Ft). Ribizlilekvárral („raguval”) bonyolították, papírpohárba tálalták, túl édes. Apropó, papírpohár! A levest is ilyenbe kaptuk, a salátát dobozban, a burgert papírtálcán. És csak műanyag eszcájgjuk van. Oké, hogy street food meg minden, de házon belül talán lehetnének rendhagyóbbak.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.