Gőgös gúnár

  • ételhordó
  • 2017. február 10.

Ételhordó

A galuskaköret gépinek tűnik

Már többször is megénekeltük a XI. kerületi Mészöly utca Bartók Béla út sarkán álló egykori kocsmahivatal 21. századi próbálkozásait (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2009. december 3., 2015. június 5.). Az volt bennük a közös, hogy a cseppet sem dicsőséges múltat igyekeztek végképp eltörölni: előbb steakhouse-ként, aztán osztrák sörházként próbáltak fátylat borítani a 20. század koszos sörözőjére, ám úgy tűnik, sem a hosszabb, sem a rövidebb nemzetközi kitekintés nem hozta a várt eredményt. Most megint nevet és profilt váltottak.

false

A Gőgös Gúnár kisiskolás emlékeket idéz, elsőre eszünkbe sem jut, hogy ennyi erővel – csak a jelentést figyelve – Beképzelt Majomnak is hívhatnák a helyet, ami külsőre semmit nem változott osztrák sörházi jelmezéhez képest. Fehér falak, kockás abrosz, sörreklámok. De az étlapon hiába keresnénk húskenyeret meg kajzersmarnit, helyükbe mindenféle magyaros dolgok léptek, bár a snitzel és az ún. burgenlandi palacsinta megmaradt, ahogy a Stiegl-sörcsapot (360 Ft/3 dl, 590 Ft/5 dl) sem vitte magával a változtatni akarás szelleme.

A húsleves (890 Ft) gazdag és jóízű, ám a húsos vonalon (kacsa, pulyka, csirke vegyesen) finnyánk útját állja a maradéktalan örömnek: a csontokról lemálló darabokat, illetve a nyakat, a bőrt képtelenek vagyunk csupán hagyománytiszteletként kezelni, inkább oda sem nézünk, úgy próbáljuk megenni. A pljeskavicát (1780 Ft) elsózták, az ajvár jellegtelen, a zöldköret íztelen, egyedül a sült krumpli értékelhető: egy strandon simán megdicsérnénk. Túl sós a marhapörkölt is (1880 Ft), de már nem a „megfutott kézre” gondolunk, inkább arra, hogy ezzel csak a hús silány minőségét próbálják elfedni. A galuskaköret gépinek tűnik. A mélypont mégis a harcsapörkölt (2480 Ft): mellékíze van, ráadásul szálkás részek vannak benne, amikor meg nem, túl zsírosnak érezni az egészet.

Nem menti a helyzetet az említett burgenlandi palacsinta (680 Ft) sem. A hideg tésztában fáradt barackbefőtt, s a ráöntött vaníliapuding és a tejszínhab csak ront rajta.

Mi lenne itt sör nélkül?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”