étel, hordó

Shalimar

  • ételhordó
  • 2017. január 15.

Ételhordó

„A Dob utcai Shalimar több mint tíz éve működik a Klauzál tér mellett, egy szenespincében. Isten tudja, hányszor mentünk el előtte, de az úgy hagyott csuklós vasajtó, a szegényes portál, nem utolsósorban a meredek lépcsők láttán inkább lepusztult borozónak véltük, nem ínycsiklandó mélységnek” – írtuk majdnem tíz éve (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2007. november 22.), miután vettük a bátorságot, és kinyitottuk azt a bizonyos ajtót. De szó sincs nosztalgiáról. Hogy Budapest egyik első indiai étterme immár húsz esztendeje létezik, önmagában is hatalmas teljesítmény, hát még ha hozzátesszük, hogy pár évvel ezelőtt előbújtak a pincéből, és átköltöztek az utca túloldalára, ahol előtte a tágas és felszíni, ám annál rosszabb Bar Ladino (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2013. január 10.) működött.

Úgy tűnik, az új jövevények a bútorzatot nem nagyon bolygatták, csak a dekoráció változott: krisnák, sivák, tajmahalok. De amíg a pincében úgy éreztük, mozdulni nem lehet tőlük, itt szellősen elférnek. Majdnem telt házra érkezünk szombat este, a fogadtatás udvarias, a kiszolgálás rutinos. Az étlap nagyon használtnak tűnik, kijár belőle a középső két oldal, legfeljebb az árak miatt nem gondoljuk, hogy a múltban is ezt használták. A sós lasszi (650 Ft/dl) friss, de oly sűrű, hogy megakad a szívószálban. A paradicsomleves (700 Ft) szokatlan, a fokhagyma és a menta (?) keveréke elnyom minden mást, viszont kár beletenni a hozzáadott pirított kenyérkockát, mert az egy pillanat alatt nyúlós-szivacsos izévé változik. A mutter paneer (1750 Ft) fűszeres, zöldborsós, paradicsomos alapanyaga kiváló, ahogy a hozzávaló „sajt” is, igazán sajnáljuk, hogy csak mutatóban van benne. Ugyanezt mondhatnánk a shahi chicken kormáról (2490 Ft) is – a kesudiós, mandulás szószt jól eltalálták, ám a csirke mennyisége úgyszintén szerény, de a paneerral ellentétben egy cseppet sem ínycsiklandozó, viszont hideg. Szerény vigasz, hogy a fokhagymás naan (450 Ft) első osztályú.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.