Liebling

  • kertész lesek
  • 2015. június 12.

Ételhordó

Éttermi szolgáltatás a Fogas házban.

Az Akácfa utcának korábban két nevezetessége volt: Seress Rezső meg a BKV. A Szeressük egymást, gyerekek szerzője – szó szerint – itt élt, halt, a közlekedési vállalat meg éppen haldoklik, ám korábban évtizedeken át nemzedékek jártak utasforgalmi irodájába befizetni a büntetést. Ma már más idők járnak, a környék elsősorban bulinegyedként működik, és ugyan az Akácfa utca kissé távolabb esik a Király–Kazinczy–Dob epicentrumtól, itt sem órások vagy műköszörűsök nyitnak mostanában üzletet. Külön figyelmet érdemel a Klauzál téri csarnok hátsó bejáratával szembeni épület, ami lassan veterán romkocsma-komplexumnak számít. Hiába a BKV közelsége, semmi köze a svábhegyi kedvenchez, a nevét arról az ijesztő cégérről kapta (fogsorjavítás), ami valószínűleg már fél évszázada is az erre járókat riogatta. A Fogas ház már öt éve tartja magát, sőt évről évre megújul. Itt tényleg nem csak arról van szó, hogy telepakolták mindenféle rozzant bútorral egy rozzant, gangos ház udvarát, és pofátlanul drágán mérik a fröccsöt műanyag pohárba.

false

A közelmúlt fejleménye az éttermi szolgáltatás, igaz, ennek külön bejárata és neve is van, úgy hívják, hogy Liebling. Belül is klasszul megcsinálták, a legnagyobb varázslat mégis akkor kezdődik, amikor felmegyünk a csigalépcsőn, ami a tetőteraszra vezet. Igaz ugyan, hogy a csupán emeletnyi magassága miatt a kilátás alig ér fel az égig, mégis párját ritkító hangulata van.

Az étlapon pizzák, szendvicsek, saláták, krémek… Előételnek padlizsánkrémet kérünk „házi pizzakenyérrel” (750 Ft), a két „rendes” étel közül pedig rántott sertésbordát krumplisalátával (1150 Ft). Nem lehet egy rossz szavunk se rá, a húst jól elkészítették, örülünk annak is, hogy nem sült krumpli a köret. És hát tényleg olcsó!

A tonhalas szendvicstekercs (980 Ft) nem annyira, viszont italozás előtt/alatt nagyon jó tud lenni. Merthogy a Lieblingben elsősorban az italozás (és a zongorista) játszik, nem véletlenül nyitnak csak délután négykor. Desszertből is egyféle van csak, sajttorta áfonyaszósszal (980 Ft), és akinek ez kevés lenne, az járjon inkább cukrászdába!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.