Osztrák sörház

  • kertész lesek
  • 2015. június 5.

Ételhordó

Alpesi fuvallatok és húskenyerek a Bartókon.

Szerkesztőségünk valaha a Mészöly utcában volt. Ennek több mint húsz éve, ám ez is csak közelmúlt ahhoz a kocsmához képest, amely a Bartók Béla út sarkán söröskorsóban kínálta a boldogságot. Természetesen Mészölynek hívták (Bartóknak a közeli presszót nevezték), de szó sem volt Kálmánról, úgyhogy nagyon nagy Vasas-drukkernek kellett lenni ahhoz, hogy ebben a köpködőben megidéztessen a jeles focista és káromkodó. (Ahogy a Bartók presszóban sem az Allegro Barbarót játszotta a bárzongorista…)

false

Hosszú ideig működött ragacsos talponállóként, de ahogy oly sok ún. italboltból, a Mészölyből is a nyolcvanas években faragtak decens sörözőt. Immár le lehetett ülni, néha olyan prémium termék is befigyelt, mint a dobozos Gold Fassl.

A fejlődés nem állt meg az ezredfordulón sem, amikor western-steakhouse formájában bekéredzkedett a gasztronómia. A Mészölyt Nevadára keresztelték át, jó nagy csúszással emlékeztünk meg róla (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2009. december 3.). Pocsék steak és telt ház volt azon a fagyos délutánon, semmi nem utalt arra, hogy ez az újbudai-vadnyugati saloon, amit „egy kanadai vidámparkban sem raktak volna össze különbül”, pár éven belül véget ér. Idén jött el a végzetes pillanat, a nevadai sivatagot az Alpok váltotta, de nem a sítalpas-hüttés fagyos vidámság, hanem a jódlizó, csupazöld söröshabos-vurstlis éden. A sokat látott sarok immár Osztrák sörházként hirdeti büszkén: „Nálunk máshol ritkaságnak számító nedűk is vannak, például a salzburgi Stiegl. Pillanatnyilag nincs olyan hely Budapesten, ahol – az igazi, borjúból készült bécsi szeleten túl – az osztrák konyha különlegességeit kínálnák a kolbásztól a Tafelspitzen át a Strudelig”.

Viszont ottjártunkkor „pillanatnyilag” pont a borjúbécsi az, ami csak az étlapon szerepel, tehát hiába is kérnénk. Szerencsére a csapolt Stieglből (590 Ft/fél liter) nem fogytak ki, gyengéd, finom sör, az első korsó után úgy tűnik, bármennyit meg lehetne belőle inni büntetlenül, bár ez nyilván nem így van. A bajor perec (300 Ft) sokkal édesebb és puhább, mint a hazai, ám a roppanós bécsi virsli mustárral és tormával (1480 Ft – három szál) pontosan olyan, mint azok a vákuumfóliázott cuccok, amelyekre azt írják, hogy roppanós bécsi (vagy frankfurti) virsli. De olyan isteni császárzsemlét, amilyet hozzá adnak, biztos nem kapni a közértben. A rántott sajt alpesi mártogatóssal (1880 Ft), akárcsak a sör és a perec, sokkal lágyabb a hazai átlagnál, nem annyira „gumis”, a panírja sem smirglis, vagyis sokkal humánusabb megoldás. Ugyanúgy hagymás-köményes sült krumplit adnak mellé, mint a régi kedvencünkhöz, a húskenyérhez (2180 Ft), de kissé száraznak tűnik.

No, és akkor a húskenyér. Talán csak a bőrsajt és a fejsajt az, ami birokra kelhet e korántsem étvágygerjesztő szóval, ráadásul az sem véletlen, hogy a hazai kínálatból teljesen kikopott, és nincs az a retró hullám, ami visszahozná. Csakhogy a jó húskenyér korántsem valami vágóhídi melléktermék, alapja rendes darált hús, amit aztán mindenféle dolgokkal (szalonnától a hagymán át a krumpliig) kell összekutyulni a tisztes végeredmény érdekében. Mondhatnánk, hogy csattanós válasz a párizsira. De a jó húskenyér nemcsak hidegen, vajas kenyéren, hanem – mint itt – melegen, tükörtojással a tetején is fenséges lehet. Erre a mostanira egy erős négyest adnánk, soha rosszabbat Budapest XI. kerületében!

A vége már nem ennyire jó. Az ún. tiroli almás rétesről (880 Ft) legfeljebb annyit jegyeznénk meg, hogy mutassanak nekünk olyan tiroli vendégfogadót, ahol puhára mikrózott strudelt tesznek elénk!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.