Osztrák sörház

  • kertész lesek
  • 2015. június 5.

Ételhordó

Alpesi fuvallatok és húskenyerek a Bartókon.

Szerkesztőségünk valaha a Mészöly utcában volt. Ennek több mint húsz éve, ám ez is csak közelmúlt ahhoz a kocsmához képest, amely a Bartók Béla út sarkán söröskorsóban kínálta a boldogságot. Természetesen Mészölynek hívták (Bartóknak a közeli presszót nevezték), de szó sem volt Kálmánról, úgyhogy nagyon nagy Vasas-drukkernek kellett lenni ahhoz, hogy ebben a köpködőben megidéztessen a jeles focista és káromkodó. (Ahogy a Bartók presszóban sem az Allegro Barbarót játszotta a bárzongorista…)

false

Hosszú ideig működött ragacsos talponállóként, de ahogy oly sok ún. italboltból, a Mészölyből is a nyolcvanas években faragtak decens sörözőt. Immár le lehetett ülni, néha olyan prémium termék is befigyelt, mint a dobozos Gold Fassl.

A fejlődés nem állt meg az ezredfordulón sem, amikor western-steakhouse formájában bekéredzkedett a gasztronómia. A Mészölyt Nevadára keresztelték át, jó nagy csúszással emlékeztünk meg róla (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2009. december 3.). Pocsék steak és telt ház volt azon a fagyos délutánon, semmi nem utalt arra, hogy ez az újbudai-vadnyugati saloon, amit „egy kanadai vidámparkban sem raktak volna össze különbül”, pár éven belül véget ér. Idén jött el a végzetes pillanat, a nevadai sivatagot az Alpok váltotta, de nem a sítalpas-hüttés fagyos vidámság, hanem a jódlizó, csupazöld söröshabos-vurstlis éden. A sokat látott sarok immár Osztrák sörházként hirdeti büszkén: „Nálunk máshol ritkaságnak számító nedűk is vannak, például a salzburgi Stiegl. Pillanatnyilag nincs olyan hely Budapesten, ahol – az igazi, borjúból készült bécsi szeleten túl – az osztrák konyha különlegességeit kínálnák a kolbásztól a Tafelspitzen át a Strudelig”.

Viszont ottjártunkkor „pillanatnyilag” pont a borjúbécsi az, ami csak az étlapon szerepel, tehát hiába is kérnénk. Szerencsére a csapolt Stieglből (590 Ft/fél liter) nem fogytak ki, gyengéd, finom sör, az első korsó után úgy tűnik, bármennyit meg lehetne belőle inni büntetlenül, bár ez nyilván nem így van. A bajor perec (300 Ft) sokkal édesebb és puhább, mint a hazai, ám a roppanós bécsi virsli mustárral és tormával (1480 Ft – három szál) pontosan olyan, mint azok a vákuumfóliázott cuccok, amelyekre azt írják, hogy roppanós bécsi (vagy frankfurti) virsli. De olyan isteni császárzsemlét, amilyet hozzá adnak, biztos nem kapni a közértben. A rántott sajt alpesi mártogatóssal (1880 Ft), akárcsak a sör és a perec, sokkal lágyabb a hazai átlagnál, nem annyira „gumis”, a panírja sem smirglis, vagyis sokkal humánusabb megoldás. Ugyanúgy hagymás-köményes sült krumplit adnak mellé, mint a régi kedvencünkhöz, a húskenyérhez (2180 Ft), de kissé száraznak tűnik.

No, és akkor a húskenyér. Talán csak a bőrsajt és a fejsajt az, ami birokra kelhet e korántsem étvágygerjesztő szóval, ráadásul az sem véletlen, hogy a hazai kínálatból teljesen kikopott, és nincs az a retró hullám, ami visszahozná. Csakhogy a jó húskenyér korántsem valami vágóhídi melléktermék, alapja rendes darált hús, amit aztán mindenféle dolgokkal (szalonnától a hagymán át a krumpliig) kell összekutyulni a tisztes végeredmény érdekében. Mondhatnánk, hogy csattanós válasz a párizsira. De a jó húskenyér nemcsak hidegen, vajas kenyéren, hanem – mint itt – melegen, tükörtojással a tetején is fenséges lehet. Erre a mostanira egy erős négyest adnánk, soha rosszabbat Budapest XI. kerületében!

A vége már nem ennyire jó. Az ún. tiroli almás rétesről (880 Ft) legfeljebb annyit jegyeznénk meg, hogy mutassanak nekünk olyan tiroli vendégfogadót, ahol puhára mikrózott strudelt tesznek elénk!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.