Part café – Dunakeszi

  • ételhordó
  • 2016. április 22.

Ételhordó

Romantika maceszgombóccal

A pesti Dunakanyar első állomására annyira rátelepedik a panelrengeteg, az ipari „jelleg”, no meg Magyarország egyik legnagyobb bevásárlóközpont-komplexuma, hogy lámpással kell keresnünk a romantikát. De nem olyan bonyolult. Egyszerűen le kell menni a Duna-partra, és hátat fordítani mindennek. A folyó és a szemközti Horány kontúrjai elfeledtetik az összes rossz élményt; tényleg egy másik világba érkeztünk.

false

Valami hasonlót gondolhattak azok is, akik a révkikötőtől pár lépésre húztak fel házat, s rendeztek be panziót, éttermet. Azt nem vizsgáltuk, hogy a pofonegyszerű Part nevet viselő létesítmény szállodaként hogyan működik, ám afelől nem lehet kétségünk, hogy étteremként pörög.

Sajnos nincs még olyan jó idő, hogy a Dunára néző teraszra kiüljünk, bent pedig várni kell vagy negyedórát, míg helyet kapunk, viszont utána… Mint a karikacsapás. A felszolgálás szervezett, minden időben érkezik, udvariasak, nem tolakodók.

A padlizsánkrém házi kenyérrel (950 Ft) kellemes, bár inkább a kenyeret jegyezzük meg, a tonhalkrémnél (950 Ft) ugyanez a felállás. A tyúkhúsleves maceszgombóccal (950 Ft) kiváló, a leves valóban aranyszínű, és nagyon rossz lett volna, ha belebarmoljuk az ajánlott erős paprikát. A csészéhez arányos méretű gombóc kicsit édeskés, de épp ezért kitűnően passzol a leves sós ízeihez. Merész választás a fehérborral párolt fekete kagyló (3000 Ft), de érdemes bátornak lenni. Ahhoz képest, hogy hol vagyunk, makulátlan az alapanyag, és kimondottan jót tesz neki a nem éppen megszokott zöldségköret. A gnocchi csipős paradicsommártással és mozzarellával (2500 Ft) tényleg nagyon csíp, de azért a paradicsomot is érezni. S azt is, hogy nem ipari gnocchival dolgoznak. A sajtban bundázott csirke joghurtos salátával (2900 Ft) olvasva elég jó ötletnek tűnik, de sajnos a „rásült” sajt csak ront a kiváló húson. Szárazzá és túlsózottá válik az egész, mennyivel jobb lenne, mondjuk, kukoricapehellyel, ha már a hagyományos panírt kerülik.

A desszertnél megint csak ámulunk. A csokoládéfelfújt vaníliafagylalttal (1400 Ft) annyira szép, hogy alig merünk hozzányúlni. A végén persze győz a kíváncsiság.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.