Horthy, a Mikulás

  • narancs.hu
  • 2014. december 5.

Fekete Lyuk

Nem vicc. 1940-ben történt.

Sokak szerint már a vattaszakállú sem a régi, mások a Télapót sírják vissza, de olyat sem előtte, sem utána nem látott a világ (de talán még Harrach Péter sem), hogy munkaszüneti napnak nyilvánítsák december 6-át.

Márpedig ez történt 1940-ben! Legalábbis a BKV elődjénél, a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaságnál, vagyis a „Beszkárt”-nál. Ám mivel az eredeti Mikulást valószínűleg besorozták a finn hadseregbe – ne feledjük, csak pár hónapja ért véget a szovjet–finn háború első etapja –, gyorsan kellett találni valakit helyette. Nos, úgy tűnik, a Beszkárt vezetésének ez nem okozott nehézséget, az akkori vezérigazgató igazán tekintélyes Mikulást talált, ugyanis ezt írta körlevelében: „Vitéz nagybányai Horthy Miklós Kormányzó Úr Ő Főméltósága nevenapján, folyó évi december hó 6-án, pénteken szünnapot engedélyezek.”

Már csak az a kérdés, hogy 1940. december 6-án jártak-e a villamosok?

false

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.