Így végzi ki Erdoğan a szabad sajtót Törökországban

  • narancs.hu
  • 2016. július 30.

Fekete Lyuk

„Őt volt érdemes olvasni, ha bármit meg akartunk tudni a hadseregről. Kivételes újságíró. Letartóztatták.” Elképesztő híradás az illiberális török demokráciáról.

Pár héttel vagyunk túl a sikertelen török puccskísérleten, amit Erdoğan elnök arra használ fel, hogy régi ellenségein végre lelkesen és kíméletlenül bosszút állhasson. Köztük bárkin, aki kritikus véleménynek adott hangot a nyilvánosságban, korrekt politikai-gazdasági elemzéseket készített, elfogulatlanul tudósított, a hivatalos propaganda helyett az igazságot próbálta feltárni. Valódi újságírókon.

Hogy pontosan kikről is van szó, azt most Mahir Zeynalov Twitteréről gyorsan és nehezen feledhetően megtanulhatjuk. Az azeri származású Zeynalov a török kormány régi ellensége, akit két éve, röviddel azelőtt, hogy megkapta volna a török állampolgárságot, kiebrudaltak az országból; írásainak első számú otthonát, a Today’s Zamant idén gyakorlatilag betiltották és megszüntették.

Zeynalov az utóbbi napokban (itt az oldala, tessék szépen visszapörgetni) egyre csak posztolta és posztolta a letartóztatott kollégái fotóit, és mindegyiket röviden jellemezte is. („Yakup Cetin. Ismerjük az arcát, hiszen mindig megjelent a képernyőn, ha valahol valami esemény történt. Mint minden remek riportert, őt is letartóztatták.”)

Az eredmény informatív, megrázó és újszerű. Első osztályú újságírói teljesítmény.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.