Polt Péter legfőbb ügyész a parlament igazságügyi bizottságának keddi ülésén az ügyészség tavalyi tevékenységéről szóló beszámolójában arról beszélt, az ügyészség statisztikái szerint a különböző magyarországi és uniós korrupciós indexek nem a valós helyzetet tükrözik – írja a Telex.
Polt Péter a lap szerint Az Európai Bizottsághoz tartozó Eurobarometer 2023-as korrupcióérzékelési közvélemény-kutatására hivatkozott, amely szerint a magyarországi megkérdezettek 88 százaléka elterjedt problémának tekinti Magyarországon a korrupciót, de csak a megkérdezettek 22 százaléka válaszolt úgy, hogy a korrupció érinti a mindennapi életét, és 9 százalékuk tapasztalt személyesen korrupciós esetet az elmúlt egy évben.
„Ezek az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a szubjektív (nem tényeken alapuló) érzet lényegesen rosszabb képet fest Magyarország korrupciós helyzetéről, mint az objektív tapasztalat”
– olvasható Polt Péter írásos beszámolójában is.
Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselője a legfőbb ügyész beszámolója után a bizottság ülésén úgy fogalmazott: „Köszönőviszonyban sincsenek az én tapasztalataim azzal, amiről beszélt és ami a beszámolóban szerepelt.” Az ellenzéki politikus szerint „megmosolyogtató” Polt Péter közvélemény-kutatásból elvont következtetése, a DK-s képviselő szerint az átlagemberek azért nem érzékelnek korrupciót, mert nem érintettek benne. Sebián-Petrovszki László ezután többek között arról kérdezte a legfőbb ügyészt, hogy ha valóban ilyen jó az ország korrupciós helyzete, akkor miért nem kapjuk meg az uniós forrásokat, amelyeket részben pont a korrupcióra hivatkozva tart vissza az Európai Bizottság.
„Az unió kettős mércéje miatt és mert Magyarországot politikailag zsarolják” – adta meg a választ Polt Péter helyett Vejkey Imre, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke. A legfőbb ügyész egyetértett abban Vejkeyvel, hogy ez politikai kérdés, ő maga azonban csak annyit mondott, hogy az ügyészség egyetlen korrupciós fogalommal dolgozik: azzal, ami a Büntető Törvénykönyvben áll. Polt Péter szerint a többi uniós tagállamban is van korrupció, és az Eurobarométer felmérése szerint a középmezőnyben tartozunk. Hozzátette: „Magyarországon egy stabil és komoly küzdelem folyik a korrupció ellen.”