Felcsuti Péter

Gazdaság és lélektan 2.

Felcsuti Péter

Az előző bejegyzésben a lélektan szerepéről a gazdaságban résztvevő egyének szintjén beszéltünk. A viselkedési közgazdaságtan két másik képviselője, a Nobel-díjas George Akerlof és ugyancsak illusztris szerzőtársa Robert Shiller nagysikerű könyvükben (Animal Spirits, avagy a lelki tényezők szerepe a gazdaságban és a globális kapitalizmusban) azt állítják, hogy a gazdaság különböző ciklusainak - a fellendülések és összeomlások – megértéséhez szükség van a lélektani tényezők vizsgálatára.

Ezeket a lelki tényezőket Keynes után animal spirit-nek nevezik, és azt kutatják, ahogy azok az egész társadalomban, illetve a gazdaságban hullámzanak, azaz felerősödnek vagy gyengülnek. (Az ’animal spirit’ kifejezésben - a várakozásokkal ellentétben - az ’animal’ jelző nem az angol ’állati’ szónak felel meg, gyökere az ’anima’, azaz ’lélek’ szóban keresendő.)Ilyen animal spirit a bizalom, a méltányosság, a rosszhiszeműség, a korrupció, a monetáris illúzió és a történetek.

A felsorolt hat tényező közül emeljünk ki kettőt a bizalmat és a történeteket.

Ha az emberek optimisták, szívesen vállalkoznak, és amikor mindenki szívesen vállalkozik, meg is növekszik a valószínűsége annak, hogy sok vállalkozás sikeres lesz. Akerlof és Shiller ezt így fogalmazza meg: „Jó időkben az emberek bíznak. Döntéseiket spontán módon hozzák meg. Ösztönösen érzik, hogy sikeresek lesznek: félredobják kételyeiket gyanakvásukat. Amíg az emberek bíznak, szertelenségeik sem lesznek feltűnőek.”

Ám „ha a bizalom eltűnik, a dagály visszahúzódik. És a döntések a maguk meztelen mivoltukban állnak előttünk.” Ilyenkor aztán kevés vállalkozás indul útjára és még annál is sokkal kevesebb lesz sikeres.

Furcsa paradoxona tehát az emberi társadalmaknak, illetve gazdaságoknak hogy a bizalom, az optimizmus könnyen túlszalad a realitásokon,  akár irracionális „eufóriába” is átcsaphat. Így alakulnak ki a tőzsdei buborékok, sőt mániák, amikből nem keveset jegyzett fel a történelem. Az ilyen túlhajtott optimizmus aztán mint a részeg ember esetében a kijózanodásba és azt követő katzenjammerba torkollik. A gazdaság szereplői ilyenkor hosszú időre elveszítik bizalmukat és következésképpen vállalkozó kedvüket is, a gazdaság pedig recesszióba süllyed.

Sokan gondolják azt, hogy az emberi társadalmakat mindössze két érzés a mohóság (greed) és a félelem (fear), illetve ezek váltakozása igazgatja.

Nagyon izgalmas animal spirit, az amit Akerlof és Shiller „történeteknek” nevez. Szociálpszichológusokra hivatkozva állítják, hogy „az emberi elme.....történetekkel operálva gondolkodik, amelyeknek belső logikája és dinamikája van. ...az emberi motivációk jelentős része abból fakad, ahogy életünk történetét megéljük....Ugyanez vonatkozik hitünkre, amelyet a nemzetbe, egy vállalatba.....vetünk. A nagy vezetők elsősorban történetek kitalálói.”

A történetek, ha megragadják egy társadalom, egy kisebb – akár vállalati -  közösség fantáziáját, hallatlan erővel képesek a közösség tagjainak mozgósítására a közös cél érdekében. Ám a történetek – bármennyire is fontosak – csak kiegészíthetik, támogathatják, de nem helyettesíthetik a jó stratégiai döntéseket, a jó végrehajtást. E tézis igazolására a szerzők az 1970-80-as évek Mexikóját hozzák fel példaként, amikor a lakosságnak a gazdaság fellendülésébe vetett hite – a karizmatikus elnök, López Portillo vezetését követve – szárnyalni kezdett, majd később összeomlott.

Folytatás következik.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.