Film

A Szépség és a Szörnyeteg

  • - kg -
  • 2014. július 14.

Film

Betévedni egy párizsi képregényboltba mámorító érzés, ezeknek a franciáknak semmi sem szent, még Proust és Az eltűnt idő nyomában is kapható képregényben, vonzó, kemény fedelű kiadásban. A francia nemcsak képregényekben gazdag nemzet, de képregény-gondolkodású filmrendezőkben is, olyanokban, akik csodákra képesek, ha egy-egy képkocka megkomponálásáról van szó, csak azok az izgága alakok, azok a szószátyár színészek ne téblábolnának már annyit a tájban.

A téblábolás még hagyján, de amikor megszólalnak, nem szövegbuborékokat eregetnek a szájukból, dumálni akarnak mindenáron. Christophe Gans munkássága csak annyiban különbözik például honfitársa, az ugyancsak látványorientált Pitof ténykedésétől, hogy ő mindkét nevét felvállalja, máskülönben ő is, akárcsak egynevű kollégái, a kedves édesanyját és gonosz mostoháját is eladná egy képregénybe illő, fantasztikus kompozícióért, legyen az egy fenyegető hóviharban elveszett alak, egy életre kelt mesebeli erdő, egy idilli falusi lak vagy egy átok sújtotta palota. Utóbbi termeiben játszódik az ismert mese, itt bolyong Vincent Cassel busa oroszlános fejjel a nyakán, mert elvarázsolták szegényt, akárcsak Jean Marais-t '46-ban. Ám ami Cocteau-nál mese volt és költészet, az Gansnál szép, de üres tájépítészet. A kéket aranyhajra cserélő Léa Seydoux hiába ejt könnyet az érző szívű szörnyetegért, hiába lejtenek táncot a bálteremben, hisz' ez alaptartozéka a mesének, divatos kettősük ábrándos tekintetű marcipánfigura csupán egy tisztes távolból szemet gyönyörködtető Fekete-erdő tortán.

Az MTVA filmje

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.