DVD

Bosszútól fűtve

  • - kg -
  • 2013. szeptember 29.

Film

Mi a közös a dán Niels Arden Oplev, a német Oliver Hirschbiegel és - csak hogy koreai példánk is legyen - a dél-koreai Kim Jee-woon munkásságában? Hát, csak annyi, hogy Hollywoodba érve úgy darálta be őket a rendszer, mintha nem is nemzetközileg ünnepelt rendezők, hanem kávéhordó gyakornokok lennének.

A bukást jegyző német arra kellett, hogy zombis filmet készítsen Kidmannek, a dél-koreai fenomén Schwarzenegger újraindítása céljából kapott munkavállaló vízumot, Oplev pedig, A tetovált lány (az eredeti) rendezője Colin Farrell és Noomi Rapace (a tetovált lány - az eredeti) akciókézfogóját volt hivatott skandináv árnyalatokkal mélyíteni. A dán filmje maga az akciós állatorvosi ló, melyet prevenciós célból minden Amerikába tartó rendezőnek le kéne vetíteni. Csak hogy világos legyen, miként mogyorózza meg Hollywood a tétova tehetségeket. Úgy például, hogy egy teljesen lehetetlen történetben Colin Farrell (látszólag alvilági erősember, egyébként László nevű, magyar származású bosszúálló) és Noomi Rapace (látszólag kedves szomszéd, egyébként francia származású bosszúálló) addig nézi egymást a szomszéd háztömbök erkélyeiről, mígnem sorsuk (mi is lehetne más, mint a bosszúállás) kérlelhetetlenül összefonódik. Az összefonódást Isabelle Huppert (ki más, mint a svéd Rapace anyukája) házi kosztja olajozza, de feltűnik F. Murray Abraham is mint ősmagyar apafigura, meg néhány albán is. Már csak az hiányzik, hogy Mads Mikkelsen is bekukkantson zsidó kínaiként, ám még ő se tudná megmenteni ezt a népek barátságtalanságát hirdető képtelenséget.

Forgalmazza a Pro Video

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.