DVD

jOBS - Gondolkozz másképp

  • Soós Tamás
  • 2014. február 9.

Film

Az Apple-guru Steve Jobs halála olyan ziccer volt, amit nem hagyhatott ki Hollywood: még el sem temették a 2011-ben elhunyt vizionáriust, máris megkaparintották életrajzi könyvének a megfilmesítési jogait. Pedig a Facebook alapítómítoszát elregélő A közösségi háló bizonyította, hogy hiába programozza át valaki az egész világ életét, attól még nem rejt játékfilmre rúgó drámát az élete.

Steve Jobs karrierjében is kevés olyan epizód akad, ami szakmai biográfia helyett filmdrámába kívánkozik: a mű leköveti ugyan Jobs életpályáját a kaliforniai garázsban zajló számítógép-buherálástól az iPod bemutatásáig, konfliktust csak Steve egomán viselkedése okoz. Lányával terhes barátnőjét, majd informatikus barátait is hamar félresöpri, hogy eljátszhassa a multicégek királydrámáját. Hipófehér irodabelsőkben öltönyös férfiak kard híján szemmel verik egymást - verbális csata dúl az Apple-trónért, ahonnan egy Brutus taszítja le Jobsot. Joshua Michael Stern rendező viszont nem a számtechmozi Shakespeare-je: hiába jut egy termékfejlesztési montázsra egy árulás és két ötletrablás, az egymásnak feszülő IT-gigászok küzdelme azonosulásra csábító figurák híján érdektelen marad. Ráadásul még a szórakoztató faktorról is megfeledkeztek: Zuckerberg gunyoros oltásai helyett Jobstól csupán pszichopata dühöngésre és könnycsorgatásra futja. A címszereplő bőrébe method actinggal bújó Ashton Kutcher így nem is tekint mélyebbre a "seggfej géniusz" közismert mítoszánál.

Forgalmazza a MediaPro

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.