Film

Kicsinyítés

  • 2018. február 18.

Film

A filmbeli tudós ötlete az, hogy egy csodás technológiai eljárással le kell kicsinyíteni az emberi egyedeket úgy 3 százalékos nagyságukra, kiküszöbölendő a túlnépesedés és a túlfogyasztás káros hatásait. Ám az emberiség önzését nem meghaladni, hanem éppen fokozni sikerül a méretváltással.

Alexander Payne (Schmidt élete, Kerülőutak) filmrendező-író ötlete meg az, hogy a lekicsinyítéssel felmerülő problémakör remek alapanyag egy szatirikus disztópia megrajzolásához. Ám az ötlet hamar kimerül, a kézenfekvő poénok már a felvezetésben elpukkannak, s a történet elkezd ide-oda tekeregni: lesz társadalomkritika meg szerelmi szál, és a társadalomkritikusok kritikája. Csak az alaptéma kibontása nem jön össze. Az megmarad kiinduló helyzetnek (gazdagabb országokban önkéntesek a törpülők, szegényebbekben profi csempészek, diktatúrákban elítéltek és legyőzöttek), szerény poénforrásnak, ám dramaturgiai szinten nemigen befolyásolja a sztori alakulását. Abba máshonnan kell fordulatokat gyömöszölni. Kerül maffiózógyanús szerb üzletember, büntetésből összezsugorított vietnami környezetvédelmi aktivista, világvége-hívő norvég hippikolónia és a kicsinyítéssel semmilyen összefüggésben nem álló, közelítő világvége. Az átalakítást felesége miatt vállaló, ám az utolsó pillanatban megfutamodó nő által magára hagyott főszereplő, az új életében remélt gazdagság mellett/helyett a létezés értelmetlenségével szembesülő balek szerepében szigorúan realista játékmódot alkalmazó Matt Damon nélkül valószínűleg még hosszabbnak tetszenék az így is fárasztóan terjengős film.

Forgalmazza a UIP–Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.