képes beszéd

Kutyák és lovak

Film

Film, sorozat

Galambok (komáromi bukó, és mellé mindig postagalamb – előbbi ugyanis rövid csőre miatt képtelen táplálni fiókáit; ennyit Darwinról meg a természetes szelekcióról), kecske (az még belefért, hogy a liszteszsáktól a rozsdás szegig mindent megevett, az már sajnos nem, hogy a bátyámra is fente a fogát), disznó (egészen 2004-ig, nagyapám szerint ugyanis az EU nem engedte, hogy moslékkal etessék, és hogy az ól ilyen közel legyen a házukhoz – máig nem tudom, ebből mi az igaz, de úgy tekintek a dologra, mint életem első unióellenes propagandájára; régi szép idők, amikor még csak szomszédi, rokoni beszélgetésekben terjedt az ilyen), és természetesen kutya, sok-sok kutya (volt, hogy egyszerre négy is – erről vajon mit gondolt az unió?!). Világéletemben állatok vettek körül, én pedig a mai napig ellenállhatatlan vágyat érzek, hogy ha találkozom eggyel, gügyögve megsimogassam. Egyetlen jószág akad, amelytől mindig is úgy tartottam, mint Mészáros Lőrinc a tisztességes piaci versenytől: a ló. Nagyapám (ugyanaz, akit megtámadott az EU) egy alkalommal kacagva mesélte el, hogy a tsz-ben az egyik ló a kezére harapva eltörte az ujját; még szemléltette is, hogyan rakta sínbe gyufaszálak segítségével, mert még több száz disznó, birka és ki tudja, még mi várt rá, hogy megetesse őket. Egy másik alkalommal pedig az állatkertben jártunk osztálykiránduláson, amikor a makákóketrecnél futótűzként kezdett terjedni a hír, hogy a ló a simogatós részen megtámadott valakit. Azt nem lehetett tudni, kinek a szuverenitása szúrta az állat szemét, de a suttogó propaganda szerint az illető zöld pólót viselt, s a ló fűnek nézte. Mindezek alapján a kettővel felettünk járó Robira gyanakodtunk, de azt azóta sem tudta senki megmagyarázni, hogy akkor nagyapám ujját mégis minek nézte (a ló).

Úgy jártam tehát a lóval, mint egyszeri külföldi mozinéző 1975-ben A cápával. Steven Spielberg filmtörténeti jelentőségű mozija az idén épp fél évszázados jubileumát ünnepli. Ebből az alkalomból készült A cápa: Az 50 éves sikerfilm kulisszái mögött című dokumentumfilm, amelyben nem csak a forgatás nehézségeiről („Sose filmezz a vízen!” – int óva mindenkit benne Spielberg, miután ő maga nem fogadta meg a tanácsot; közben James Cameron, aki az Avatar 2 kedvéért egy teljes óceánt felhúzott valamelyik stúdiójában, kedélyesen a kamerába röhög), de annak popkulturális és állatvédelmi hatásairól is megemlékeznek. Július 11-én a Disney+-on, július 12-én 19.30-tól a National Geographicon nézhető.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.