Film

Mr. Morgan utolsó szerelme

  • Szabó Ádám
  • 2014. május 3.

Film

Számolni sem tudjuk - és nem is akarjuk -, hány film járulékos hasznait adta össze a közelmúltban Michael Caine kellemes angol öregúr imázsa és Clémence Poésy bájosan zavart tekintete. Sandra Nettelbeck író-rendező nyilván forradalminak értékelte ezt a felfedezést, mert nem is tett mást filmjében, mint összepakolta a két színészt, és várt a varázslatra. Nem jött.

Pedig a cél érdekében háttérnek Párizst választotta, a helyet, ahol bagettvariációkból egész világképeket lehet kibontani. Mr. Morgan például uborka nélkül eszi a sajátját, a fiához hasonlóan - hát kell-e ennél több utalás arra, hogy apa és fia veszekedéseik ellenére lényegében ugyanolyanok? Mindezt azonban a bagettáruson kívül más nem tudja, ő meg miért szólna bele egy gyászoló filozófiatanár és a megromló házassága miatt a világra haragvó fia kapcsolatába. Pauline, a tánctanár viszont beleszól; egy véletlen találkozást követően előbb felrázza depressziójából Mr. Morgant, majd a békítő szerepében tetszelegvén egy görbe szerelmi háromszöget is felvázol a súlytalan Párizsban játszódó sekélyes drámák margójára - kár, hogy mindez ekkor már egyre kevésbé érdekel minket. Ekkor már a film utolsó harmadában vagyunk, nekünk meg még mindig az első 10 percben elmajszolt bagett jár a fejünkben. Pedig az érzelmi háromszög átlója körül valahol ott van a sztoriban egy igazi dráma és némi humor is, barátsággal, utolsó szerelemmel, családdal, vén kecske attitűddel együtt - ehhez azonban némi empátia és a jelenvalónál több érzelmi intelligencia szükségeltetne.

Forgalmazza a Vertigo Média


Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.