Rákosi Mátyás száműzetésben – Dokumentumfilm a nép egykori bölcs vezetőjéről

Film

Aki nem sokat tud a korszakról, az simán megsajnálhatja a volt pártfőtitkárt.

Tizenöt évet töltött Rákosi Mátyás száműzetésben a Szovjetunióban. Bár 1956-ban gyógykezelésként nevesítették távozását, a Magyar Dolgozók Pártjának főtitkára nem önként ment, hanem küldték. Kezdetben maga sem tudta, mennyi időre, és milyen céllal megy, aztán amikor rájött, hiába próbálkozott mindeféle ürüggyel, soha nem térhetett haza. Bartal Csaba rendező eddig nem látott felvételek felhasználásával rekonstruálta az egykori pártfőtitkár és miniszterelnök utolsó éveit: a Szovjetunióban eltöltött évek során családtagjai rendre 8 mm-es, hang nélküli, többnyire színes mozgóképet készítettek Rákosiról és az éppen aktuális élethelyzetéről 1959 és 1968 között. A videókon Rákosi pancsol, gyerekekkel játszik vagy eszik. A privát felvételek érdekes dokumentumok, de lényegében semmit nem tesznek hozzá az egykori politikus történelmi protréjához. “Sztálin legjobb tanítványáról” éppen ezért több mint fél tucat történész beszél a dokumentumfilmben, felidézve a korszak történelmi, politikai kontextusát, mikor és miért tették partvonalra, majd száműzték Rákosit. Az egykori vezér élt a Szovjetunió több részén, eldugott kis városokban vagy falvakban, miután Moszkvában zavart keltő tevékenységére hivatkozva terhes lett a jelenléte. Érdeklődő, majd követelőző levelezése miatt kényelmes életszínvonalából hipp-hopp visszavettek, sőt, egyenesen nyomorúságos körülmények közé helyezték: a Fekete-tenger közeli településről például gyors váltásként a kirgizisztáni Tokmakban találta magát feleségével együtt. A filmben elhangzó levélrészletek egyebek mellett R-dosszié néven jó ideig Kádár János páncélszekrényében pihentek, ’89 után dolgozták fel azokat. Mindenesetre nem csodálkoznánk, ha az, aki előzetes ismeretekkel nem rendelkezik Rákosi személyéről és a korszakról, inkább egy szánnivaló, űzött politikust látna a filmben.

(Rákosi Mátyás száműzetésben, 52 perc)

Lead-kép: A Szakszervezetek Országos Tanácsa (SZOT) teljes ülésén Nagy Imre miniszterelnök, Rákosi Mátyás, a Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőségének első titkára és Mekis József, a SZOT titkára (Magyar Fotó: Bojár Sándor)

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.