Tv-terror – A leghülyébb csatornák versenye

Film

A tv-előfizetés határozott előnye, hogy mérhetetlen mennyiségű haszontalan, akarjuk mondani, érdekfeszítő csatornával találkozunk egy egyszerű távkapcsolós szörfölés nyomán. Mi most – némileg habozva – hármat választottunk ki a legmeghökkentőbbek közül, pedig higgyék el, nehéz volt a választás!

Parlament Tv

false

 

Fotó: Kovács Tamás/MTI

A magyar belpolitika egymást felülmúló és felfaló morbid fordulatai között egyszerűen nélkülözhetetlen egy olyan tévécsatorna, mely az orrunk alá dörgöli, miben is ülünk éppen nyakig. A Parlament Tv-t éppen választott műfaja, a hamis kisrealizmus teszi azzá, ami: a magyar trashpolitizálás emlékművévé és egyben archívumává.

A parlamenti szünetben is best of válogatásokkal kedveskedik nézőinek – válogatott percek az Országgyűlés napirend előtti felszólamlásaiból és „szakmai” vitáiból (különösen erős Gaudi-Nagy Tamás-jelenléttel!) –, ínyenceknek Morvai Krisztina legendás brüsszeli performanszával. Egy tetszőlegesen kiválasztott délután belefuthatunk Lázár János máris elhíresült, pszichedelikus muszkavezetésébe – a következő pillanatban pedig már a kedvenc jobbkeze társaságában Vas megyébe látogató Orbán Viktor pálinkázik Rogán Antal nagymamájánál. Majd jön a Heti Like Tőzsde: hitték-e vagy sem, ezen a héten fölényesen nyerte Mesterházy Attila: az utóbbi időkben nyújtott államférfiúi teljesítménye nyomán ki tagadná, hogy megérdemelten!

M3

Juhász Előd

Juhász Előd

 

A koncepció már eredeti formájában is erős ambivalenciát hordozott magában. Korántsem meggyőző, hogy a Kádár-kor (mert hát a kínálatban dominálnak az 1989 előtti műsorszámok…) televíziós kultúrájának válogatott darabjai valóban megérnek heti hét adásnapot – habár, tudjuk, a nosztalgia jelentős hajtóerő, és egész generációk érzékenyülnek el régi Zorán-koncertek, esetleg Rózsa György vagy Juhász Előd láttán.

Ehhez képest kiderült, hogy az archívumban így is akad elég érdekfeszítő és szórakoztató darab – no meg olyanok is, melyek éppen bumfordiságuk miatt arathatnak sikert (el sem hiszem: e pillanatban kezdődik a Kórház a város szélén 2. része!).

A csatorna létrehozói azonban gyorsan leleplezték magukat – s azt is, hogy miért akartak még egy nézői kört megszólítani. Az M3 programját ugyanis telerakták a többi közszolgálati csatornából jól ismert, botrányos, minősíthetetlen, csak sírva röhögéssel végignézhető kampányhíradókkal, melyekből jórészt csak az időjárás-jelentést szabad komolyan venni. Pedig a helyükben éppen most vennénk elő a ládafiából néhány régi, Kádár-kori tévéhíradót vagy A hét című műsort – a miheztartás végett, elvégre azok sem voltak szervilisebbek az akkori hatalomhoz. Nem értjük, miért fosztanak meg minket a haladó hagyományok jegyében Moszkvába látogató államvezetőinkről (Kádár János, Lázár György, Losonczi Pál és így tovább) készült gyönyörű képsoroktól – és akkor jöhetne a legendás közvetítés Brezsnyev (továbbá: Andropov, Csernyenko) temetéséről is!  Vagy legalább a Levente Péter (majd a nagyszerű Gyabronka József) vezette Zsebtévé saját híradója: tudják, hírek Meseországból!

„Téli hangulat” csatorna

false

A számos külföldi és hazai (gondoljunk a Duna Tv néhai éjszakai akváriumára) előzménnyel büszkélkedő csatorna még advent idején kezdte karrierjét Karácsonyi hangulat néven (köszönet neked, oh UPC!). Karácsony múltán előbb Kandalló névre keresztelték, majd felvette mostani nevét (Téli hangulat) – s lassan a természet is megadja hozzá a méltó körítést! Az ötlet rém egyszerű: fogjunk egy lobogó kandallótüzet, vegyük fel, majd gyors vágással varázsoljuk örökkévalóvá!

A végtelenített tűz sosem változik, s a modern rezsiutópiával (örök élet, ingyen fűtés!) is kompatibilis: nem kell újabb hasábot dobni rá vagy megpiszkálni. Így azután a kortalanság érzetét sugallja, és még ropog is: romantikus estékhez elég bekapcsolni, feltekerni a hangerőt, és kinyitni a vörösbort. Aki ugyanezt a témát változatosabban, lendületesebben szeretné megkapni, annak ajánljuk ezt a macskás-kandallós videót (aki türelmes, jutalmul láthatja, amint lógó nyelvű hősünk megkergeti a saját farkát!).

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.