Verzió-Műhely

  • Narancs
  • 2005. december 1.

Film

program

FOLYAMATOS MÚLT: A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ EMLÉKEZETE

December 2., péntek

vetítés és előadások az OSA Archívumban, Goldberger Ház (Budapest V., Arany János u. 32.)

11.00 A NÁCI PROPAGANDAFILM

Az örök zsidó

R.: Fritz Hippler, Németország, 1940, 62 perc) Rév István történész, a CEU professzora

12.30 A HOLOKAUSZTTAGADÁS

Mr. Halál: Fred A. Leuchter Jr. tündöklése és bukása

R.: Errol Morris, USA, 1999, 91 perc) Mink András történész, a Beszélő főszerkesztője, az OSA munkatársa

15.00 A HOLOKAUSZT A KÁDÁR-KORI MAGYAR DOKUMENTUMFILMBEN

Társasutazás

R.: Gazdag Gyula, Magyarország, 1984, 75 perc) Varga Balázs filmtörténész, a Magyar Nemzeti Filmarchívum munkatársa

17.00 GÖBBELS ÉS A PROPAGANDA

A Göbbels-kísérlet

R.: Lutz Hachmeister, Németország, 2005, 107 perc) Ungváry Krisztián történész, az 1956-os Intézet munkatársa

December 3., szombat

vetítés és előadások az Örökmozgóban (Budapest VII., Erzsébet krt. 39.)

10.00 A KONCENTRÁCIÓS TÁBOR ÉS KÉPE

A koncentrációs táborok emléke

R.: Sidney Berstein, 1945, 58 perc) Kádár Gábor történész, holokausztkutató

11.30 NYUGAT-EURÓPA KÉPE A II. VILÁGHÁBORÚ UTÁN

Menedékjog (tudósítás a menekülthelyzetről, 1949. január)

R.: Rudolf W. Kipp, Németország, 1949, 37 perc) Meszerics Tamás történész, a Közép-európai Egyetem tanára

12.30 A KORAI NÉPI DEMOKRÁCIÁK EGY NYUGATI SZEMÉVEL

Az első évek(Pierwsze Lata)

R.: Joris Ivens, Hollandia, 1949, 99 perc) Tischler János történész, az 1956-os Intézet munkatársa

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.