Film

Yves Saint Laurent

  • - kg -
  • 2014. július 27.

Film

Kicsit utánaolvasva a sztorinak, elég sok mindenről szólhatott volna az YSL monogramú divattervező-istenről szóló francia mozi. Maradiság, persze, de szólhatott volna akár magáról Yves Saint Laurent-ról is. Ezzel szemben a film közlendője a következő: volt egyszer egy fiatal, neurotikus zseni, akiből később egy idősebb neurotikus zseni vált. A két pont közt eltelt éveket a diadalívre néző párizsi tetőteraszokkal, Szajna-parti férfi prostikkal, a főhőst játszó tehetséges színész ormótlan műorrával, egy nagy férfiszerelem semmitmondó képeivel, az algériai háborúra történő néhány utalással és sok YSL-kreáció látványával töltik ki. Ha nem mondják, akkor is látszik, hogy ezt a filmet YSL jó hírének bátor védelmezői készítették, de mondják: a filmet körülvevő, mikroszkopikus - csakis Cannes-ból és Párizs egyes sugárútjairól érzékelhető - világbotrány krónikáiból az derül ki, hogy Yves Saint Laurent szíve ura és örökségének legfőbb őre annyira berágott egy másik - azóta elkészült - életrajzi filmre, hogy elbarikádozta előlük a klasszikus YSL-ruhakölteményeket őrző archívumot. Szép kis cicaharc, egyszer majd biztos film készül belőle - reméljük, izgalmasabb lesz, mint az YSL-élettárs által támogatott szent műorrmozi. Pedig a divatkirály nemcsak a divatcsinálásban, de az idegösszeomlásaiban is maximalista volt, emellett megrögzött Proust-rajongó, aki egy hetvenes évekbeli bemutatón a náci megszállás párizsi divatját elevenítette fel petit provokációval. És ez csak az az infó, amit öt perc Wikipédia-olvasással fel lehet halmozni.

A Cinetel bemutatója


Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.