étel, hordó

Befőtt bisztró

  • ételhordó
  • 2012. szeptember 3.

Gasztro

"Nincs önök között véletlenül egy belsőépítész?" - kérdeztük három évvel ezelőtt (lásd: Étel, hordó, Magyar Narancs, 2009. június 27.), a Vígszínház mögötti Művész étterem kapcsán. A koszttal nem volt különösebb bajunk, de a berendezéssel, a dekorációval (és az elnevezéssel) komoly fenntartásaink akadtak.

Rég elfelejtettük az egészet, de a szombati, késő délutáni zuhé épp a Szent István körúton ért, mi pedig - micsoda véletlen! - épp a profilváltásba szaladtunk bele. A Művész új arca annyira más, hogy elsőre azt hittük, még egy étterem nyílt a Vígszínház utcában.

Neve alapján a nagymamis-romkocsmás vonalra helyeznénk a Befőtt bisztrót, de az étlapot olvasva már a szokásos sokasággal szemezhetünk: "magyaros" és "olaszos" ügyek mellett burgerek és tortillák. Tudjuk persze, hogy kissé gyanús, ha a cigánypecsenye és a lazacos zöldtészta kéksajt-mártásbanugyanabban a könyvben szerepel - de mit számít ez, ha a kiszolgálás udvarias, a környezet sokat javult? Jópofa, hogy limonádénkat (550 Ft/fél liter) befőttesüvegben kapjuk.

A libaleves gazdagon maceszgombóccal (550 Ft) szikkadt húsa annyira lerontja az egyébként ígéretes levet és gombócot, hogy ha a kiírásban mellőznék a "gazdagon" szót, senki nem reklamálna a darabkákért. Ellenben a vegaburgert (590 Ft) tényleg csak amerikánerrel fúrhatnánk: "húsa", a cukkinibe tekert sajt kiváló, miként a zsömle és a zöldséges, öntetes körítés is. Pláne ennyiért.

A "komolyabbnak" szánt zsályás kacsamellcsíkok sütőtökös gnocchival (1980 Ft) viszont nem ilyen egyszerű képlet: van benne meló, csak éppen felesleges. A hús - miként a liba a levesben - túl kemény, a sütőtök ízét viszont nem érezni. Mintha nagyon megszaladt volna az a kéz a sótartóval. Nem csoda, hogy az ilyen menet után már a közepes csokiszuflét (650 Ft) is mentőövnek éreznénk. Az édesség jobb a közepesnél, de talán stílszerűbb lett volna, ha a desszertek közt befőttekből válogathatnánk.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."