chili&vanília

Csili, fokhagyma, gyömbér

Gasztro

A koreai konyhát erős, karakteres ízek jellemzik, más ázsiai konyhákhoz hasonlóan azonban itt is fontos szerepet játszik az ókori kínai filozófiából átvett öt elem (fa, tűz, föld, fém, víz), illetve az azokhoz kapcsolódó öt íz – sós, édes, savanyú, keserű, csípős – és azok egyensúlya.

Talán meglepő, de kimondottan közel áll a magyar ízléshez, számos olyan étel létezik, amely néhány fűszertől eltekintve akár hazai ételként is megállná a helyét, például az összes kimcshis (kovászolt, csípős savanyú káposzta), sertéshúsos fogás. Vagy éppen a daktoritang nevű csirkés, zöldséges egytálétel, amelyben a hús sárgarépával és krumplival fő, a végeredmény pedig ízében kísértetiesen hasonlít a gulyásunkra. A koreai fogásokkal éppen ezért hálás feladat kísérletezni a konyhánkban, az alapanyagok java része ugyanis könnyen beszerezhető, a siker pedig szinte garantált. Magyarországon számos koreai vállalkozás telepedett le, ezzel összefüggésben egész magas az itt élő koreaiak száma. Az itteni Koreai Kulturális Központ például Európa legnagyobbja, éttermekből is szép számmal akad, de még koreai szupermarket is működik (a Rózsadomb centerben és K-Mart néven a Honvéd utcában), ahol mindent be lehet szerezni a főzéshez, a többféle házi kimcshitől a különböző szójapasztákig. Utóbbiak közül érdemes feltankolni a koreai csilipasztából (kocshudzsang/gochujang) és csilipehelyből (Kocshukaru/gochugaru), ezekből ugyanis szinte minden receptbe kell. Az alábbi leves igazi őszi, csípős, fokhagymás, gyömbéres náthaűző, és bármilyen zöldséggel készíthetjük, ami éppen kéznél van.

Koreai ihletésű, csípős, őszi zöldségleves

Hozzávalók (4 nagy adag)

0,5 dl olaj

1 póréhagyma, vékonyra karikázva

50 dkg sütőtök, meghámozva, felkockázva

2 sárgarépa, meghámozva, felkockázva

2 fehérrépa, meghámozva, felkockázva

50 dkg (3 közepes szem) burgonya, felkockázva

só, bors

ha van: 2 nagy marék spenót

Fűszerpaszta:

4 cm friss gyömbér, lereszelve

4 gerezd fokhagyma, lereszelve

1 evőkanál csilipehely

1 evőkanál csípős paprikakrém

1 evőkanál nádcukor

0,5 dl szójaszósz

 

Előkészítjük az összes zöldséget: mindent meghámozunk, és nagyjából egyforma méretű kockákra vágunk. Az olajon pár percig dinszteljük a felkarikázott póréhagymát, majd hozzáadjuk a felkockázott sütőtököt (bármilyen fajta lehet, pl. sonkatök vagy kicsi, kerek Hokkaido tök), a sárgarépát, fehérrépát, burgonyát (bármilyen más gumós zöldséget is használhatunk, ami éppen kéznél van, pl. zellert, édesburgonyát, paszternákot). Átkeverjük, majd felöntjük 2 liter vízzel. Sózzuk, borsozzuk, de óvatosan, mert a szójaszósz is sós lesz. Erős lángon, fedő alatt kb. 15 percig főzzük, amíg megpuhulnak (de nem főnek szét) a zöldségek. Miközben fő, egy kis tálkában elkészítjük a csípős fűszerpasztát: simára keverjük a reszelt gyömbért, reszelt fokhagymát, a csilipelyhet, csípős paprikakrémet, nádcukrot és a szójaszószt. Amikor kész a leves, belekeverjük a fűszerpasztát, és egy-két percig főzzük, végül – ha van – beledobjuk a spenótleveleket, amelyek a hőtől azonnal összefonnyadnak.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.