kertész lesek

Czakó kert

  • kertész lesek
  • 2017. szeptember 10.

Gasztro

A tabáni vendéglátás nosztalgiája az óbudainál is szánalmasabb szemfényvesztés. Elég csak néhány pillantást vetni a negyed 1930-as évekbeli eldózerolása előtt készült fényképekre: egy veszélyesnek tűnő nyomortelepet láthatunk, ahová csak az teszi be a lábát, akinek nagyon muszáj, és még annak is elmegy az étvágya, aki harmadnapja nem evett. Ezzel csak jeleznénk, ha Krúdy Gyula nem itt, hanem a hírhedt Mária Valéria telepen lelt volna valami olcsó borozóra, talán arra is másképp emlékeznénk. De végeredményben, 80–100 év múltán nem tök mindegy, hogy ki mit gondol a Tabánról? Pláne, ha értékmentés van a háttérben. Márpedig a „Tabán utolsó hírnökeként” beharangozott Czakó kertre leg­inkább így tekinthetünk. A Hegyalja út–Czakó utca sarkán álló telek a hozzá tartozó műemlékké nyilvánított, ám pusztuló épületeivel tavaly újult meg, s vált példa nélküli budai vendéglátóhellyé: egyszerre cukrászda, borozó, halsütöde, látványkonyha, ráadásul hétvégenként, délelőtt piacként is működik. Felszolgálás nincs, a választék bőségesnek nem mondható, kifejezetten egyszerű fogások vannak az étlapon, a pultos pedig rákérdez az „arányra”, amikor fröccsöt kérünk, de a hangulat mindenért kárpótol. A ház bora (Skizo badacsonyi olaszrizling – 390 Ft/dl) szódával épp megfelelő, a gyömbéres csirkelevest (990 Ft) inkább érdekesnek mondanánk. A legjobb a hús benne, kár, hogy azt lámpással kell keresni, annyira spóroltak vele. A kolbászos lecsót (1490 Ft) „stílusosan” vastepsiben tálalják, minden összetevője kifogástalan, leginkább az erősre fogékonyaknak ajánlanánk. Tojást 450, kenyeret 390 forintos felárral adnak hozzá, utóbbi kétségtelenül minőségi pékáru, amelyet nyársra húzva vihetünk az asztalhoz. A finnyásak érdekeit tarthatják szem előtt az egészben sült pisztráng (2190 Ft) készítésénél – a hal feje hiányzik –, de ennél sokkal fontosabb, hogy bármelyik jelentős halászcsárdában lehetne a konyhafőnök ajánlata. Desszertet a cukrászdai vitrinből választunk, az opera szelet (850 Ft) teljesen eltér az itthon elterjedt vajas-tojásos-kakaós nehezéktől, szinte inni lehet, annyira puha, még a csokoládé íze is más. Távolabb nem is lehetnénk a régi Tabántól.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”