Tartalom

MaNcs 29. évf. 32. sz. (2017-08-10)

Kis-Magyarország
Publicisztika

Schauschitz Attila

Publicisztika

Tökmaghéj a járdán

Német nemzeti identitás és a menekültválság

Úgy két évtizede egy fülledt nyári estén Kreuzbergben, a Golgatha nevű kerthelyiség bábeli hangzavarába egy magyar mondat is keveredett. Valaki azt mondta: „Én magyar vagyok, s büszke vagyok rá.” Mire gondolhatott? Mire lehetett büszke?

Ács Pál

Publicisztika

József, a bevándorló

Kitaszítás és befogadás a József és testvéreiben

„Mélységes mély a múltnak kútja” – idézzük számtalanszor Thomas Mann József-tetralógiájának első mondatát, holott a regény korántsem csupán kútba nézés. Sokkal inkább örökké jelenvaló „szép történet és istenkitalálás”, ahogyan az utolsó szavaival meghatározza önmagát. Az Istent fokozatosan elgondoló s benne megerősödő zsidó nép mítoszi őstörténetének újramondásával saját jelenét, elsősorban a pusztításba és pusztulásba rohanó 20. századi Németországot kívánta megszólítani az író. Egyúttal pedig a jövőnek, a mi jelenünknek, a válságba jutott 21. századi Európának is üzent. „Európa, vigyázz!” – mondta híres esszéjében −, ne kövesd azokat, akik „az erőszakon kívül csak a hazugságban hisznek”. A regényt amerikai emigránsként fejezte be Mann, e tény markáns nyomot is hagyott a végén.

Egotrip
A szerk.

A szerk.

A szerk.

Jogszerűen és szakszerűen

A múlt pénteken meghalt egy 57 éves férfi Budapesten, a Népsziget környékén, rendőri igazoltatás közben. A rendőri intézkedés jogszerű és szakszerű volt – állítja a sajtó írásban feltett kérdésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Ebből az állításból aligha lehet másra következtetni, csak arra, hogy a véletlenek fatális egybeeséséről van szó, szerencsétlen flótásnak épp akkor ütött az órája, amikor rendőri intézkedés alá vonták. Meghalt volna akkor is, ha nincs épp intézkedés alá vonva. Sőt, az intézkedés olyannyira jogszerű és szakszerű volt, hogy a rendőrök még újraéleszteni is próbálták a férfit, feltehetően ugyancsak szakszerűen, de ez sem segített, sőt még a kiérkező mentők sem tudták megmenteni.

A szerk.

A szerk.

A magyarok 66 százaléka

Egy washingtoni székhelyű nonprofit cég fölmérése szerint Magyarország az egyetlen olyan ország, ahol a menedékkérőktől félnek a legjobban; jobban, mint a terrorizmustól, a globális fölmelegedéstől, a gazdasági válságtól vagy – hogy régióspecifikus problémát is említsünk – az orosz hegemón törekvésektől. (Mielőtt bárki prüszkölni kezdene, hogy aha, washingtoni: a kutatási eredményeit közzétevő, 2004-ben alakult Pew Research Center különböző közvélemény-, demográfiai, média- és más empirikus társadalomtudományi kutatásokat végez szerte a világban. Néhány anyagát – például az európai muszlimok körében végzett egyes kutatásait – lelkesen idézte a kormánypárti sajtó is, már amikor épp erősítették a Fidesz-propaganda lózungjait.)

A szerk.

A szerk.

Leszólnak fentről

Tombol a nyári szünet, kitört a kánikula, s a figyelem pillanatnyi lanyhulását a kormány arra használja fel, hogy csókosait ültesse a megüresedett iskolaigazgatói székek egyikébe-másikába, vagy simán csak megakadályozza a tőle független jelöltek újrázását.

Belpol

Hogyan gondoskodik a Fidesz a kudarcot valló politikusairól?

Belpol

Játékban maradhatnak

Kudarcot valló, lebukott politikusaink ritkán tűnnek el a süllyesztőben, főleg, ha kormánypártiak. A Fidesz nem hagy senkit az út szélén, legalábbis, ha az érintett lojális Orbán Viktorhoz, és esetleg tudhat is valamit a párt belső ügyeiről. Alább néhány jellemző példát szedtünk össze a közelmúltból. Persze, nem csak fideszes jelenség ez.

Újabb Orbán-ellenes népszavazásra készül az ellenzék

Belpol

Rámennek a plafonra

Az állam kisajátításának problémájára mutat rá Vágó Gábor friss népszavazási kezdeményezése, az akció megítélése azonban ellenzéki oldalon sem egységes.

A felújított Széll Kálmán tér viszontagságos egy éve

Belpol

Megnyomták a ceruzát

A nettó 5,3 milliárdból megújuló Széll Kálmán tér első éve elég zaklatott volt. A felújítás eleve három hónapot csúszott, majd hamarosan kijöttek a hibák, amelyek közül néhányat máig nem sikerült orvosolni. Talán azért, mert csődbe ment a kivitelezői konzorcium egyik tagja.

Százmilliókkal rövidítette meg a Szeged–Csanádi Egyházmegye a tanárait

Belpol

Pótlékmentes övezet

Százmilliós nagyságrendű az a ki nem fizetett pótlék, amit az elmúlt 11 évben nem kaptak meg a Szeged–Csanádi Egyházmegye különösen hátrányos helyzetű településeken tanító pedagógusai. Pontos adatokat nem hajlandók közölni, az adatvédelmi hatóság pedig nagyon könnyen elfogadta az egyházmegye álláspontját.

A Bogányi-féle csodazongora a siker kapujában

Belpol

Sejkek, elő a bukszát!

Több százmillió forint közpénzt költöttünk eddig a Bogányi-zongorára, de csak a magyar állam veszi – és talán az olajsejkek, ha Habony exbarátnője is beszáll. Honnan jött, merre tart a Steinwaynél kétszer drágább hangszer, amelyről egyszerre mondták, hogy a magyar lélek megtestesítője, illetve hogy Batman barlangjába való?

Zene

Lemez

Zene

A kevesebb több

Arcade Fire: Everything Now

A kanadai együttes azzal futott be, hogy ugyan sohasem voltak igazán újszerűek és nem született korszakos slágerük sem, 2004 óta megjelent eddigi négy lemezükön a remek dalok mellett olyan koncepciót is sikerült megvalósítaniuk, amellyel nagyon könnyű volt azonosulni.

Könyv

Könyv

Könyv

A riporter útvesztője

Gabriel García Márquez: Utazás Kelet-Európában

„Újpest fontos mezőgazdasági terület, mely jelentős szerepet játszott az októberi eseményekben. Az első nap a rezsim ellen foglalt állást, de amikor az egykori földbirtokosok saját céljaikra használták fel a mozgalmat, és igyekeztek visszaszerezni az egykor kisajátított földeket, Újpest parasztsága Kádár mellé állt…”

Könyv

Könyv

Termelési riport

Két interjúkötet

Zenésznek születtek – 26 hangos történet a címe Babucs Kriszta könyvének, és nemcsak a cím, de az 1970-es évek Szép versek antológiáira emlékeztető fekete-fehér portrés borító is komoly vállalkozást sugall.

Interaktív

Rádió

Interaktív

Szelíd dadogás

Melegházasság a Lánchíd Rádióban

Állítólag egy túlbonyolított világban élünk, jobbra-balra cikáznak körülöttünk a ki tudja, honnan származó hírek és álhírek, mi pedig minél kevésbé értjük, hogy mi történik velünk, annál inkább csüngünk az okostelefonunkon, a tévénken meg – és jelen esetben főként – a rádiónkon.

Film

Film

Film

Kongó King

Nikolaj Arcel: A setét torony

Van egy rossz hírünk: nemcsak férfi és nő nem érthetik meg egymást, de a Jó és a Gonosz sem. Stephen King szerint – az ő írói találmánya a tornyok e legsetétebbike – azért nem, mert mindkettő mást akar.

Képzőművészet

Interjú

Képzőművészet

„Készítettem színes képeket is”

Benkő Imre fotográfus

Majdnem ötvenéves volt, amikor 1993-ban az első Sziget Fesztivált rendezték, azóta egyetlen alkalmat sem hagyott ki. 25 év alatt készült Sziget-képeiből a Capa Központban nyílt kiállítás.

Színház

Színház

„Ez itt egy nyomott tér” - Mácsai Pál színész, színigazgató

Jelentős átalakítások zajlanak az Örkény István Színházban: az új évadban a régi falakat ne nagyon keressék, a nézőtér októberre teljesen megújul, a színház alaprajza hasonlítani fog egykori, 1940-es évekbeli önmagára. Főfalakról, székekről és az épület dicső és dicstelen múltjáról beszélgettünk. És persze arról, hogy milyen rivalizálni a Katonával.

Lokál

A világ első szuterénparkja New Yorkban

Lokál

Végállomás, nem megy tovább

Vannak nagyvárosok, ahol az alulról jövő kezdeményezések csodákra képesek. A Lowline nagyon alulról jön: New York őskori, elhagyatott villamosmegállójából föld alatti park épül a helyi lakosok és temérdek napelem bevonásával.

Gasztro
Tudomány

Interjú

Tudomány

„A számok nem hazudnak”

Maróy Ditta szülésfelkészítő, szülésznő, Kanga Egyesület

Melyik állami kórházban lehet kádban szülni vagy állva vajúdni? Hol alkalmaznak szinte mindig epidurális érzéstelenítést, és hol egyáltalán nem? Melyik szülészeten a legmagasabb a gátmetszési arány? Egy hiánypótló szülészeti adatbázisból ezekre a kérdésekre is választ kapunk.

Küzdelem a kolera ellen

Tudomány

Dühöngő ragály

A modern magyar járványügyet az 1800-as évek gyilkos kolerajárványai hívták életre. A tömeggyilkos kórság elleni harc tapasztalatai a városi életet is átalakították.