chili&vanília

Kimcsivel főzni jó!  

Gasztro

Csípős csirke kimcsivel és káposztával

A kimcsi, azaz a koreai csípős, savanyított káposzta készítése ugyan igényel némi tapasztalatot, extra beszerzést és utánajárást, de aki kedvet kap hozzá, megfelelő instrukciók alapján viszonylag könnyen el tudja készíteni házilag – nagyon is érdemes! Aki eggyel kevésbé lelkes, kiváló, autentikus kimcsit tud venni a számos koreai bolt bármelyikében, aki pedig még ennél is óvatosabb, az egy-egy receptet kezdésnek nyugodtan próbáljon ki csilivel és fokhagymával kevert savanyú káposztával (inkább darabolt, egész levél legyen, ne gyalult). A kimcsi nemcsak magában, csípős-ropogós kiegészítőként nagyszerű, hanem rengeteget főz is vele a koreai konyha. Az egyik legnépszerűbb, egyben legjobb változat a kimcsi ccsige (kimchi jjigae), a sertéshússal és tofuval főzött kimcsiragu. Készülhet a kimcsiből ropogós tócsni, keverik pirított rizshez, csípős tésztasalátába, és hihetetlen extra íz jelenik meg benne, ha – mint az alábbi recept szerint – forró grillen vagy wokban pirítjuk, és enyhén karamellizálódik. Nem valószínű, hogy éppen ebben a formájában létező fogás az autentikus koreai konyhában, az azonban biztos, hogy rendkívül ízgazdag, szenzációsan finom, és nem mellesleg fél óra alatt elkészül. Csirkecomb helyett használhatunk csirkemellet is, de az sokkal kevésbé lesz szaftos. Készíthetjük az egészet egyetlen wokban vagy serpenyőben, az alábbi technikával (a csirkét és a cukkinit egészen kevés olajjal sütőben grillezzük) azonban jóval kevesebb olajat kell használni, és kényelmesebb is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”