Péklapát 10.

Közép-európai összecsapás – Bite Bakery Café, Mlinar

  • Tófalvy Tamás
  • 2014. január 6.

Gasztro

Igen, a hazai Bite Bakery Café még nem igazi lánc, hiszen csak két üzlete van, a horvát pékségláncnak, a Mlinarnak viszont a város szinte minden pontján nyílik üzlete. Most kiderül, melyik a jobb.

Bite Bakery Café

false

 

Fotó: Facebook

A Bite Bakery Cafénak az Astoria északkeleti sarkára ejtett egysége szombat délelőtt álmos hangulatban várja a mérsékelt számú betérőt. Mivel mi is hasonló hangulatban vagyunk, ez nem is olyan nagy gond; néha elhúz egy expressz hetes, mi pedig megszemléljük a kínálatot, ami alapvetően három fő kategóriából áll: a töltelékekkel tocsogósan elhalmozott amerikai típusú csigákból, a magyarként és amerikaiként is értelmezhető perecekből, illetve az egyéb, az előzőektől meglehetősen elütő, franciás, sós dolgokkal töltött pitékből. A csigákból kapucsínós (plusz 210 forint a kávéért), menüs konstrukcióban egy-egy fahéjasat és csokoládésat választunk (380 Ft), mellé egy mézes articsókás pitét (490 Ft) és egy sajtos perecet (390 Ft).

A viccesen magas asztalok mögött (alatt) ülve, újra ötévesnek érezve magam majszolom a csigát, közben nézem, ahogy a bolt másik felében éppen készül a következő tepsinyi adag, tehát bármennyire is gyorséttermi a hangulat, itt nem mélyhűtött, hanem helyben készített alapanyagból lesznek a termékek. A csiga becsületes darab, kicsit gejl ugyan, de ez benne van a műfajban, a tészta puha és friss, a szósz bőséges, sűrű. A sajtos perec pont olyan, mint egy jó sajtos perec, a kávé is finom, az articsókás pite pedig tisztességgel meg van tömve articsókával: a jó szándék világos, de a végtermék mégis kissé fullasztó és íztelen.

1072 Budapest, Rákóczi út 2. Facebook

 

 

 

Mlinar

false

 

Fotó: Facebook

A Corvin sétány olyan hely, ami az egyik szögből szemlélve közepesen érdekes brüsszeli kormányzati épületegyüttest, a másikból nézve pedig nyomornegyedre ásító, félkész brazíliai luxusfalansztert idéz, ennek megfelelően sosem teljesen semleges élmény arrafelé járni. A sétány belső felében helyet kapó, kávézóval bővített Mlinar enteriőrje viszont maga a semlegesség, a kék céglogón kívül semmi olyat sem látni, ami ne lenne ismerős a mai, letisztult és visszafogott pékség-kávézó trendekből.

A Mlinarhoz kapcsolódó élményeim eddig főleg két ideát betonoztak be a fejembe: az egyik, hogy a náluk kapható burek tévedhetetlenül finom, a másik pedig, hogy itthoni mércével szokatlanul okosan bánnak az üzletekkel, mert például még arra is figyeltek, hogy a bulinegyed melletti egység ne kora este zárjon, hanem hajnalban is várja a kedves ittas vendégeket. A kötelező burek tehát nem maradhat ki (túrós, kicsi, 300 Ft), mellé egy mozzarellás szendvicset (550 Ft) és egy margherita calzonét (330 Ft) rendelünk, egy „prémium” croissant-nal (190 Ft) és presszókávéval (360 Ft). A túrós burek, azaz a csöpögősen zsíros, rétestésztaszerű tésztából csigába göngyölt balkáni cucc most is perfekt, a croissant hozza az úgynevezett helyben sütött kategória felső szintjét, a többi tétel viszont elég kiábrándító. A calzone, azaz az olasz lepény, ami elvileg a ropogós pizzatészta összehajtott és töltött reinkarnációja kellene legyen, leginkább a Király utcai százforintos pizza puffancsjellegét hozza, viszont jóval kevesebb töltelékkel és ízzel, a szendvics hasonló deficitekkel küzd, a kávé pedig egészen nem szabványos módon nem finom. Viszont a bureket bármikor, minden körülmények között csak ajánlani tudom.

1082 Budapest, Corvin sétány 1. Facebook

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.