chili&vanília

Lesajnált lestyán

Gasztro

Lesajnált kissé ez a kiváló fűszernövényünk, talán azért, mert a Vegeta-félék meghatározó zöldfűszere, és sokan azonnal az ízfokozók tolakodó, mesterséges ízére asszociálnak. Pedig igen változatosan lehet használni a konyhában, tojásos, burgonyás, káposztás, pirospaprikás ételekbe kiváló, és nagy kedvenc babbal, paradicsommal is. Kezelhetjük a megszokottnál nagyvonalúbban is, és az egész, nagy leveleket keverhetjük friss salátába is, vagy petrezselyem helyett a töltött csirke töltelékét is feldobhatjuk vele. A lestyán Ázsiában és a Földközi-tenger körül őshonos, de gyógyító hatása miatt már az ókori görögök és rómaiak is nagy becsben tartották. Ugyanis állítólag mindenre gyógyír, a reumától az emésztési panaszokig. Afrodiziákum kvalitásairól nem is beszélve. A magyar konyha csak módjával használja, az erdélyi annál inkább. A nemzetközi gasztronómia mostanság újra felfedezi magának – sós, karakteres ízével kifinomult meglepetéseket lehet okozni egy ételben. Felbukkan koktélokban (cukorszirupba áztatják, majd szódával és ginnel, esetleg proseccóval öntik fel). Az egyik budapesti séf frissen préselt almalét ízesít vele. De lehet ropogósra sütni forró olajban vagy savanyúságokba is belecsempészhetjük. Az alábbi kovászolt paradicsomban is ez történik – most van a zöldparadicsom szezonja, próbálják ki!

 

Kovászolt zöldparadicsom lestyánnal és csilivel

Hozzávalók (egy 2 literes üveghez)

 

1 kg zöldparadicsom

1,5 liter szűrt víz

2 púpos evőkanál (30 g) só

10 szem szegfűbors

10 szem bors

4 gerezd fokhagyma meghámozva,

vékonyra szeletelve

1 piros csili, kimagozva, vékonyra szeletelve

½ csokor lestyán levelei lecsipkedve

1 szelet kovászos kenyér

 

A paradicsomokat megmossuk, majd egy éles késsel keresztet vágunk a tetejébe, olyan mélyre, hogy egyben maradjanak, de a mélyedésekbe tudjuk tenni a fűszereket. A „zsebekbe” helyezünk egy-egy szelet fokhagymát, egy darab csilit és egy-egy levél lestyánt. A felöntő folyadékhoz egy lábasban felforralunk 1,5 liter vizet, hozzáadjuk a sót, és addig keverjük, amíg teljesen feloldódik. A sós léhez adjuk a szegfűborsot, borsot, ízlés szerint egyéb fűszereket is, amelyeket savanyúságokhoz kedvelünk (pl. koriander- és mustármag). Az üveg aljába tehetünk pár szál lestyánt vagy kaprot. Ezen elrendezzük a megtöltött zöldparadicsomokat (a pontos mennyiség a paradicsom méretétől, formájától is függ, ha nem fér mind egy nagy üvegbe, elrendezhetjük több, kisebb üvegben is), a tetejére pedig ráhelyezzük a kenyérszeletet. Majd ráöntjük a kihűtött sós levet úgy, hogy teljesen lepje el az egészet. Az üveg szájára fordított tálkát vagy muszlin anyagot teszünk, majd kb. 4–5 nap alatt érleljük, kovászoljuk, mint egy kovászos uborkát. Amikor elérte a kívánt érettséget, hűtőbe tesszük. (Olia Hercules: Kaukasis c. könyve nyomán.)

Az üvegek sterilizálása:

Forró, mosogatószeres vízzel, illetve mosogatógépben a legerősebb programon mossuk el az üvegeket és a fedőket. Alternatívaként forrásban lévő vízbe is tehetjük, majd 110 fokos sütőben 10 perc alatt megszáríthatjuk.

Figyelmébe ajánljuk