étel, hordó

Rab Ráby – Szentendre

  • ételhordó
  • 2018. február 18.

Gasztro

Ha jól emlékszünk, fe Lugossy Lászlót mutatták be „híres kínai váteszként és Rab Ráby-kutatóként” a Bizottság együttes egyik koncertjén, az 1980-as évek elején, de arról sajnos nem esett szó, hogy az énekes-képzőművész kutatásának tárgya a nevezett történelmi személy, vagy az akkoriban megnyílt, középmenőnek számító szentendrei vendéglő volt-e. Egyvalamiben lehettünk biztosak: Jókai Mór közbenjárása nélkül aligha neveztek volna el éttermet a 18. század második felében élt Ráby Mátyásról, akit a Nagy Mesemondó fellépéséig (1879-ben jelent meg a Rab Ráby) szélhámosként őrzött a szentendrei emlékezet.

A nyitás óta eltelt több mint 35 év, és úgy tűnik, hogy a Rab Ráby étterem jelentős nevezetességgé nőtte ki magát Szentendre belvárosában (Kucsera Ferenc u. 1/A). Honlapjukon arról olvashatunk, hogy „Magyarországra érkező magas rangú politikai vezetők és feleségük is el szoktak látogatni” ide, meg arról, hogy „az étterem magyaros ízeit Teri néni receptjei alapján készítik a szakácsok még most is, amit a tulajdonos őriz a páncélszekrényben”.

Szombaton, kora délután épphogy van egy asztal a kicsinek egyáltalán nem mondható teremben. Noha elég sokat kell várnunk, hogy leadjuk a rendelést, nem unatkozunk. A helyiséget annyi régiséggel dekorálták ki, hogy reggelre se végeznénk az összes tárgy szemrevételezésével. Van itt minden: a busó maszktól kezdve a vasúti lámpán és páncélruhán át a fonográfig és mindenféle népi hangszerekig. Akár egy múzeumot összeállíthatnának belőlük, de akkor hová ültetnék a vendégeket?

Az már kevésbé jó, hogy az étlapon is a múltat látjuk megelevenedni, mintha nem is telt volna el az a 35–40 év. A Jókai-bableves füstölt csülökkel (845 Ft/csésze) főzeléknek is beillik. 1985-ben a siker záloga lehetett – a mennyiségnek és a normális húsnak köszönhetően –, most inkább csak elnehezít. Biztosan igazi csoda volt évtizedekkel ezelőtt az ún. 2 személyes Rab Ráby-fatányéros is (4990 Ft), de ma már senki nem ájul el az ilyen-olyan szezámmagos rántott szeletektől, a sasliktól és a kakastaréj alakú szalonnától, nem beszélve az ízetlen salátáról és a hasáb-rizs vegyes köretről, amit keménysége alapján útépítéshez is használhatnának. A végén a túrógombóc (825 Ft) sem győz meg arról, hogy a naptár 2018-at mutat. A túró vizes, a prézli száraz, a tejföl kevés, legjobb a porcukor. Mindent összeadva, a múltba utazás szinte tökéletes, az illúziót legfeljebb az árnyékolja, hogy a kiszolgálás kifejezetten udvarias. Talán érdemes lenne olykor kinyitni azt a bizonyos páncélszekrényt is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.