étel, kihordó

Vudíz

  • ételhordó
  • 2020. július 4.

Gasztro

Hiába volt banánérlelő meleg 1979. július 3-án, a sajtó képviselői örömmel vették, hogy a kelenföldi lakótelepen valódi híranyag várta őket, és nem annak kellett ezredszerre is utánajárniuk, hogy van-e elég sör a Balatonnál. Mezei Gyula, a Fővárosi Tanács művelődésügyi főosztályvezetője tartott sajtóbejárást az újdonsült Budapesti Művelődési Központban, ami egyszerre volt kultúrház és könyvtár, sőt egy évvel később – Olimpia néven – premiermozi is. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a Tétényi út és a Szakasits Árpád (ma: Etele) út sarkán álló modern épületkomplexum üzletközponttal is bővült és még a piros 7-es is megállt előtte, okkal gondolhatnánk, hogy negyven éve egy hasonló szocialista karrier vette kezdetét, mint a Skála vagy a Flórián áruházak esetében.

Hát nem. Kelenföld válasza a párizsi Pompidou központra a vártnál kisebb sikert ért el, amivel nem azt mondjuk, hogy ne ment volna táblás házzal Bojtor Imre magyarnóta-estje vagy A Birodalom visszavág, ám az átlagosnál jóval nagyobb kultúrcentrumra csak a környékbeliek voltak vevők.

A rendszerváltás után a mozi megszűnt, viszont a művház, a könyvtár ma is üzemel, de régóta nem akarnak többnek látszani helyiérdekű kulturális ellátónál. Természetesen az üzletközpont profilja is megváltozott: turkáló, cukrászda, kínai büfé, kocsma, lottózó… Van itt minden, amit el lehet képzelni a 2020-as kiskereskedelemben, és egy önkiszolgáló étteremnek is jutott néhány négyzetméter. Úgy hívják: Vudíz, lövésünk sincs, hogy ez mit jelent. De talán fontosabb, hogy szállítást is vállalnak, mert hiába mondta be épp most (május 27-én – a szerk.) a rádió, hogy „május 29-től már a vendéglátóhelyek belső, zárt tereiben is lehet tartózkodni”, részünkről az átlagosnál lassabban áll helyre a bizalom.

A Vudíz étlapja kimondottan szerény: 1 leves, 5–6 főétel, 1–1 desszert. A „házias” lenne a megfelelő kifejezés, ha az nem lenne olyan közhelyes, úgyhogy maradjunk annyiban, hogy „egyszerű”. A lencselevest (590 Ft) bableves módra készítették el: paprikás alappal, sárgarépával, gyökérrel, karalábéval és csipetkével. Az íze, a sűrűje is olyan, mint a bablevesé, szinte fel sem tűnik, hogy lencse van benne. A rántott sajt (1300 Ft) nem folyik, nem úszik az olajban, nem is nyúlik annyira, mint a rágógumi… Ez a csúcs, többet ezúttal aligha várhatunk tőle. De a rakott kel (1300 Ft) csodákra képes. A névadó jól átfőtt, mégis ropogós, és a többi hozzávalóval sem spóroltak. Még a tejföllel sem. A töltelék sem csak húsozott rizs, sőt az íze hurkát-kolbász idéz, ami persze simán lehet érzéki csalódás. A grízes tésztában (790 Ft) az a legjobb, hogy van, de sajnos a baracklekvár (dzsem?) meglehetősen honvédségi jellegű. Noha a gesztenyés somlói galuskának (890 Ft) legfeljebb azt a fantázianevet adnánk, hogy „ünnepnap az üzemi étkezdében”, mindent összevetve – beleértve a csomagolást is – a Vudíz a maximumot nyújtja a saját műfajában.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.