chili&vanília

Zöld lasagne

Gasztro

A legismertebb, leggyakoribb változatában paradicsomszósszal készül a lasagne. A tésztarétegek házi paradicsommártást, húsragut, besamelt rejtenek, a teteje pedig csupa olvadt, pirult sajt. Klasszikus hétvégi, családi fogás, kis adagban nem igazán lehet készíteni, bár nem teljesen lehetetlen, ha például kisebb serpenyőben építjük a tésztarétegeket. A szakirodalom szerint a 14. századból származik az első olasz lasagnerecept, eredete pedig Nápolyba vezet. Mint számos több évszázados múltra visszatekintő étel esetében, ez is teljesen másképp nézhetett ki anno, mint manapság. Hogy mi kerül a lasagnébe, az régió, szezon és fantázia kérdése, még a lényeget adó tésztaréteg is változhat, létezik például olyan verzió, amelybe pászkalapok kerülnek. A szósz is lehet besamel-, sajt- vagy gombamártás, a köztes elemek tárháza meg aztán tényleg végtelen. Az alábbi, húsmentes változatban a kora nyár zöldségei jutnak szerephez, amitől még nem lesz sokkal könnyebb, mint a húsos, sőt, gyorsabban sem készül el, ezzel együtt nagy családi kedvenccé válhat.

 

Csupa zöldség, családi lasagne

Hozzávalók (8 adag)

 

50 dkg zöld spárga 2 cm-es darabokra vágva

45 dkg friss, kifejtett vagy fagyasztott zöldborsó

0,5 dl olívaolaj

2 csokor újhagyma

4 gerezd fokhagyma finomra aprítva

50 dkg spenót (vagy mangold, fodros kel stb.)

50 dkg ricotta

20 dkg juhtúró

5 dkg zöld pesztó (friss vagy kész)

3 dkg reszelt parmezán

kb. 6 dl zöldségalaplé

40 dkg lasagnelap

3 dkg vaj

3 dkg liszt

3 dl tej

15 dkg reszelt sajt

frissen reszelt szerecsendió, só, bors

 

A sütőt előmelegítjük 190 fokra (alul/felül üzemmód). Előkészítjük a zöldségeket: egy nagy lábasban vizet forralunk, sózzuk, amikor forr, hozzáadjuk a feldarabolt zöldspárgát, 1-2 percig főzzük, amíg elveszíti nyerseségét, de még roppanós. Szűrőkanállal kivesszük, tálba rakjuk. A főzővízbe most jöhet a zöldborsó, ezt is csak néhány percig főzzük, majd szűrőkanállal kivesszük. (a főzővizet nem öntjük ki, hanem hozzáadunk egy-két feldarabolt répát, gyökeret, hagymát, petrezselyemszárat, így miközben készül a többi elem, elkészül egy gyors zöldségalaplé is, amelyből felhasználunk ehhez a recepthez, a többit pedig eltehetjük későbbre). Egy nagy serpenyőben felhevítjük az olajat, hozzáadjuk a felkarikázott újhagymát (zöld részekkel együtt), puhára dinszteljük. Rádobjuk a finomra aprított fokhagymát, valamint az átöblített, megpucolt, felaprított spenótot (vagy más zöld levelet, pl. mangoldot, fodros kelt, karalábé- vagy reteklevelet), addig dinszteljük azt is, amíg összeesik. Egy keverőtálba tesszük a ricottát (ha nem kapunk, helyette használhatunk krémes túrót), a juhtúrót, a pesztót, a reszelt parmezánt. Összekeverjük az összes előkészített zöldséggel, majd hozzáadunk annyi zöldségalaplevet, hogy főzeléknél kissé hígabb állagú zöldségragut kapjunk. Egy kb. 30×22 cm-es tepsiben vagy hőálló tálban összeállítjuk a lasagnerétegeket: a tepsi aljára 1-2 merőkanálnyi zöldségragu kerül. Erre jöhet 3-4 lasagnelap (nem szükséges előfőzni!), ezeket meglocsoljuk kevés zöldségalaplével is. Következik a zöldségragu fele, újra tészta, ragu, végül a tetején tésztalapok, amelyeket szintén megöntözünk az alaplével. Sütőbe tesszük és kb. 30 percig sütjük. Közben elkészítjük a besamelmártást: egy lábasban felolvasztjuk a vajat, amikor habzik, hozzáadjuk a lisztet, néhány percig keverjük, majd fokozatosan hozzáöntjük a tejet, és kézi habverővel csomómentesre keverjük. Sóval, borssal, frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük. 30 perc sütési idő után kivesszük a tepsit (eddigre a tésztalapok nagyjából beszívták a ragut és a folyadékot), és a tetején egyenletesen eloszlatjuk a besamelt, valamint a reszelt sajtot. További 20 percig sütjük, a tetejére rágrillezhetünk, ha még nem kezdett volna pirulni a sajt.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.