3 milliárdot passzolt a kormány Putyin Budapestre költöző bankjának

  • narancs.hu
  • 2019. július 29.

Gazdaság

Egy kis apró figyelmesség.

Átcsoportosításokat hajtott végre a kormány az idei költségvetésben: közel 61 milliárdot mozgattak meg, ebből 3,23 milliárd forint a Nemzetközi Beruházási Bankhoz (IIB) került - szúrta ki az Mfor.

A portál emlékeztett, a pénzintézet a napokban tartotta első igazgatósági ülését az új székhelyén: az intézmény igazgatója Boros Imre lett, az első Orbán-kormány minisztere.

A hvg.hu többször írt az IIB-ről: Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor 2018 szeptemberében jelentették be, hogy a bank Magyarországra költözik. Mint akkor kiderült, a munkatársak diplomáciai mentességet élveznek, a családtagok és vendégeik kérdés nélkül vízumot kapnak.

A V4-ek közül csak Magyarország fogadta a pénzintézetet. Rácz András Oroszország-szakértő azt nyilatkozta, az alapító okiratból kitűnik, minden döntéshozatal az elnök, Nikolaj Koszov kezében van, a felügyeleti szervek négyötödös többséggel hoznak döntéseket, tehát Oroszország akarata ellenére nem történhet semmi. A bankban a Vlagyimir Putyin által vezetett ország tulajdonolja a legnagyobb részesedést (46,03), őt Bulgária (12,95 százalék), Magyarország (12,27 százalék), Csehország (11,47 százalék), Szlovákia (6,59 százalék) Románia (7,04 százalék) követi, valamint kisebb hányadokkal Kuba, Vietnam és Mongólia.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.