Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG EcFin) gazdasági hangulatindexe (economic sentiment index, ESI) az Európai Unió 28 országára vetítve júliusban 102,7 pontra csökkent az előző havi 103,3 pontról. A piac 102,6 pontot várt júliusra.
A júliusban elért 102,7 pont a legalacsonyabb érték 2016 márciusa óta. A legnagyobb csökkenés Németországban következett be, 2,4 ponttal 100,2 pontra. A legnagyobb növekedést Hollandia érte el 102,8 pontról 104,5 pontra. Magyarországon a júniusi 11,2 pontos érték 109,4 pontra csökkent a jelentés szerint.
A hétvégén Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédében ki is fejtette félelmét, hogy az EU-s gazdaság visszaesik. Úgy fest, ezt a véleményét a piaci döntéshozók, cégvezetők is osztják. Orbán egyébként beharangozta, hogy az idei gazdaságvédelmi akciótervet szükség esetén a következő években újabb kettő követheti.
Orbán: Nem kell már félni, ki lehet mondani, a NER illiberális rendszer
A miniszterelnök arra vállalkozott Tusnádfürdőn, hogy megmagyarázza: miért épített ki 2010 után egy új politikai rendszert. És miért ilyen rendszert épített ki, mint amilyet. Orbán Viktor a saját politikai szisztémáját elemezve második rendszerváltásról beszélt Tusnádfürdőn, azt mondta, hogy 2006 és 2010 között erre készültek, majd a kétharmados győzelem után lépésről lépésre építették ki az új rendszert, miközben fenn kellett tartaniuk a tömegtámogatást.
Erre szerinte azért van szükség, hogy az ország ne kerüljön kiszolgáltatott helyzetbe. Mint fogalmazott: Magyarország számára legfontosabb, hogy “új útvonalat” tervezzen 2020-21-re, hogy a külső hatásokat képes legyen minimalizálni és a belső forrásokat mozgósítani tudja.
Az Európai Unióban a feldolgozóiparban a hangulatindex 1,8 ponttal mínusz 7,4 pontra csökkent, de a szolgáltatóiparban is romlott a hangulat. A cégvezetők megítélése a termelésre, megrendeléseikre, kilátásaikra és exportmegrendeléseikre vonatkozóan egyaránt romlott júliusban.