A mezőgazdaság és az ipari termelés visszaesése húzta vissza leginkább a magyar GDP-t a harmadik negyedévben, amikor a bruttó hazai termékének volumene 0,7 százalékkal visszaesett – derül ki a KSH harmadik negyedéves GDP-növekedésre vonatkozó második, részletesebb becsléséből. A magyar gazdaság teljesítménye még a legpesszimistább becsléseket is alulmúlta azzal, hogy technikai recesszióba fordult.
A most megjelent adatok szerint az ipari termelés visszaesése 1,1 százalékkal, az aszállyal küzdő mezőgazdaság 0,6 százalékkal húzta le a GDP volumenét.
Az ipar teljesítménye 4,4, azon belül a feldolgozóiparé 6,2 százalékkal csökkent. Az ipari ágazatok közül a járműipar és a villamos berendezés gyártása járult hozzá legnagyobb mértékben a csökkenéshez, míg a gumi- és műanyagtermékek gyártása és az élelmiszeripar ezt valamennyire tudta ellensúlyozni. Az építőipar hozzáadott értéke 4 százalékkal csökkent, ez 0,2 százalékkal fogta vissza a növekedést. Legnagyobb mértékben a mezőgazdaság volumene esett vissza, 14,9 százalékkal, ami a KSH szerint leginkább az aszálynak tudható be. A szolgáltatások volumene 1,9 százalékkal nőtt.
Külön érdekes, hogy bár Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter többször is arról beszélt, hogy a fogyasztás húzza vissza a GDP-t, mert a magyarok nem merik eléggé költeni a pénzüket, a KSH adatai szerint a fogyasztás speciel épp bővült a harmadik negyedéves alapon.